Više od 120 milijuna ljudi u svijetu treba humanitarnu pomoć jer žive bez posla, hrane, vode, smještaja ili zdravstvene zaštite, ali i jer su prisiljeni napustiti svoje domove zbog sukoba i prirodnih nepogoda koji pogađaju svijet.
„Od osnutka Ujedinjenih naroda do danas u svijetu nikada nije bilo više zahtjeva za financiranje humanitarne pomoći. Istovremeno, suočavamo se s nedostatkom sredstava, pa je tako prošle godine gotovo polovina ovih zahtjeva ostala nepodmirena“, izjavio je Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon predstavljajući 17. siječnja u Dubaiju izvještaj pod nazivom „Prevažno da bi se izjalovilo – pristup rješavanju globalnoga raskoraka u financiranju humanitarne pomoći“.
Izvještaj je plod rada skupine stručnjaka koja je od svibnja protekle godine intervjuirala sve bitne aktere u sustavu pružanja humanitarne pomoći, uključujući i same osobe kojima je ona potrebna, s ciljem pronalaženja mogućih rješenja u savladavanju raskoraka između rastućih potreba i raspoloživih humanitarnih resursa. Zaključili su kako razlika između osiguranih sredstava i stvarnih potreba iznosi 15 milijardi dolara, što Ki-moon smatra savladivom preprekom. Dostatno i održivo financiranje humanitarne pomoći omogućilo bi da nitko ne mora živjeti ili umrijeti u siromaštvu i oskudici. Ono je globalno dobro i cilj koji je „prevažan da bi se izjalovio“, zaključio je Ki-moon.
Rješenja, zaključila je skupina stručnjaka koja je pripremila izvještaj, treba tražiti u radu na smanjenju potreba za ovakvom vrstom pomoći, ojačavanju izvora financiranja, kao i poboljšanju učinkovitosti sustava. Pritom je važna suradnja između vlada, međunarodnih i nacionalnih organizacija, civilnoga sektora i pojedinaca.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije