Pučka pravobraniteljica Lora Vidović sudjelovala je u radu konferencije o Demokraciji, vladavini prava i temeljnim pravima koja se od 10. do 11. rujna održala u Helsinkiju, u sklopu službenog programa finskog predsjedanja Vijećem Europske unije, a na jednom od održanih panela govorila je o važnoj ulozi nacionalnih institucija za ljudska prava u izgradnji inkluzivnih društava i promicanju prava na sudjelovanje u političkom i javnom životu.
Europska unija utemeljena je na zajedničkim vrijednostima koja jamče poštivanje demokratskih vrijednosti i načela te učinkovitu suradnju zemalja članica, no u današnje vrijeme susreće se sa sve većim izazovima upravo u očuvanju tih, dosad neupitnih, temelja njezinog postojanja. Na konferenciji se posebno razgovaralo o načinima izgradnje inkluzivnih društava unutar europskog prostora u kojima će biti moguće čuti glas svakog pojedinca, o čemu je u svom izlaganju govorila i pučka pravobraniteljica.
U svom govoru, pravobraniteljica Vidović, posebno je naglasila pravo na sudjelovanje u javnom i političkom životu kao preduvjet ostvarenju svih ostalih prava te osiguravanja poticajnog okruženja i atmosfere u društvu. Istaknula je i da se omogućavanjem prava na sudjelovanje stvara siguran prostor u kojem je moguće slobodno raspravljati, čak i u slučaju neslaganja s odlukama državnih tijela, naglasivši pritom i značajan doprinos nacionalnih institucija za ljudska prava u promicanju upravo ovog prava, i to kroz zaprimanje i ispitivanje pritužbi građana, edukaciju i podizanje javne svijesti o ljudskim pravima, te savjetovanju državnih tijela u donošenju javnih politika kroz davanje mišljenja i preporuka utemeljenih na stvarnim činjenicama. Uz to, u svom je govoru objasnila i da je uloga nacionalnih institucija za ljudska prava u skladu s ostvarivanjem ciljeva iz UN-ovog Plana za održivi razvoj 2030, posebno Cilja 16, koji promovira mir, uspostavu snažnih institucija te inkluzivnih društava (SDG16).
Dvodnevna konferencija, koju su zajednički otvorili finska ministrica pravosuđa Anna-Maja Henriksson i ministar za europske poslove Tytti Tuppurainen, na jednom je mjestu okupila vodeće stručnjake iz svih zemalja Europske unije te predstavnike EU institucija i agencija, organizacija civilnog društva, kao i predstavnike tzv. Istočnog partnerstva i zemalja Zapadnog Balkana kako bi raspravljali o načinima očuvanja demokracije, vladavine prava i temeljnih prava u europskom okruženju koje sve više osjeća negativne posljedice rastućeg populizma u mnogim zemljama članicama.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije