„Europa je danas dom za 10 do12 milijuna Roma od kojih mnogi žive u strahu od prisilnog iseljenja, policijskog uznemiravanja i nasilnih napada. Uvjeti u kojima su Romi prisiljeni živjeti rezultat su godina službenog zanemarivanja i sustavne diskriminacije. Međutim, daleko od toga da priznaju da je ovakva situacija rezultat njihovog neuspjeha u osiguranju ljudskih prava Roma, neki europski čelnici okrivili su same Rome jer se “nisu uspjeli integrirati”.”
Uvodne su ovo rečenice iz izvješća organizacije Amnesty International objavljenog u povodu Međunarodnog dana Roma. Romi su sve više žrtve nasilja u Europi a države ne uviđaju problem u dovoljnoj mjeri, tvrdi Amnesty International. U Francuskoj ta organizacija dovodi u pitanje ulogu policije, optužene da proganja tu manjinu zatvaranjem 165 romskih naselja s približno 20.000 osoba u 2013. godini, optužuje snage reda da ne štite dovoljno Rome i ne traže uvijek krivce za napade na njih. Isto tako, Amnesty proziva Češku vlasti, gdje su skupine krajnje desnice organizirale 2013. nekoliko prosvjeda protiv Roma, da jasno osude takve napade. U Grčkoj Amnesty optužuje policiju da nije intervenirala u napadu na romsku zajednicu u Etoliku, na zapadu zemlje, u siječnju 2013. Amnesty poziva europske vlade da kontroliraju policiju kako ne bi upotrebljavala pretjeranu silu prilikom intervencija u naseljima, a pravosudne institucije da učinkovitije gone počinitelje tih djela rasističkog karaktera te da vode statistiku o nasilju protiv Roma.
Cjelovito izvješće pogledajte na linku: http://www.amnesty.org/en/library/asset/EUR01/007/2014/en/7c3cc69e-e84d-43de-a6a9-3732b4702dff/eur010072014en.pdf
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije