Svjetski dan duševnog zdravlja obilježava se 10. listopada svake godine, na inicijativu Svjetske zdravstvene organizacije. Cilj je potaknuti podršku za nužne promjene u području duševnog zdravlja te podići svijest javnosti o problemima u ovom području.
Kad je u pitanju Hrvatska, jedan od značajnijih problema su uvjeti smještaja u psihijatrijskim ustanovama, koje je nužno uskladiti s međunarodnim i zakonskim standardima. Također je potrebno da sve psihijatrijske ustanove ustroje i dosljedno vode evidencije o primjeni mjera prisile, kao i o postupanju s osobama prema kojima su primijenjene, što još uvijek nije slučaj. Nužno je i sustavno provoditi edukacije zdravstvenih radnika o pravima osoba s duševnim smetnjama i primjeni mjera prisile. Ovo je ujedno i dio preporuka pučke pravobraniteljice Lore Vidović koje uputila Ministarstvu zdravstva u Izvješću za 2017. godinu.
Također je potrebno sredstva za podmirenje troškova prisilnog zadržavanja i prisilnog smještaja u psihijatrijskoj ustanovi osigurati u državnom proračunu, što je preporuka upućena Ministarstvu zdravstva i Ministarstvu pravosuđa.
Više o ljudskim pravima osoba s duševnim smetnjama u psihijatrijskim ustanovama možete pronaći ovdje.
Novosti
- Posjet studentica Pravnog fakulteta
- Konzultacije s pružateljima besplatne pravne pomoći u Dalmaciji
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?