Na panelu se razgovaralo o ključnim izazovima u zaštiti ljudskih prava tijekom ove godine i najvećim problemima u redovitom i svakodnevnom radu OCD-a
U sklopu popratnog programa ovogodišnjeg Human Rights Film festivala (HRFF) 6. prosinca 2021. organizirali smo online raspravu s organizacijama civilnog društva (OCD) “Važnost suradnje u zaštiti ljudskih prava s organizacijama civilnog društva o izazovima u zaštiti i promicanju ljudskih prava u Hrvatskoj”. Na panelu je sudjelovalo 40-ak predstavnika udruga koji su govorili o ključnim izazovima u zaštiti ljudskih prava tijekom protekle godine, kao i problemima s kojima se susreću u svom svakodnevnom radu.
Godina na izmaku bila je snažno obilježena utjecajem pandemije koronavirusa i posljedicama razornih potresa, a upravo djelovanje OCD-a i njihovo uključivanje u život lokalnih zajednica, kao i aktivnosti s korisnicima u rješavanju problema koje su ovi događaji uzrokovali, ali i svih ostalih izazova s kojima se građani i inače susreću, a koji su epidemijom i potresima dodatno naglašeni, na najbolji način svjedoče o njihovoj važnoj ulozi u promicanju i zaštiti ljudskih prava.
Inače, područje djelovanja ovih OCD-a uključuje najširi spektar zaštite ljudskih prava pripadnika ugroženih skupina, od zaštite prava siromašnih i socijalno ugroženih građana, beskućnika, starijih osoba, stanovnika ruralnih krajeva, mladih, osoba s invaliditetom, pripadnika nacionalnih, etničkih ili seksualnih manjina i iregularnih migranata, a obuhvaćaju izravnu humanitarnu i psihosocijalnu pomoć, pružanje besplatne pravne pomoći, zagovarački rad te druge načine promicanja i zaštite ljudskih prava.
Neki od ključnih izazova o kojima se govorilo na panelu odnose se, primjerice, na nedostatak kvalitetnih, primjenjivih i učinkovitih javnih politika, strategija i zakona koji bi unaprijedili rad u ovom području. Mnogi od njih dojma su i da se kroz javna savjetovanja u nedovoljnoj mjeri ostvaruje dvosmjerna komunikacija vezano za prijedloge koji dolaze iz civilnog sektora. Susreću se i s izazovima vezanim uz financiranje, koje je uglavnom na projektnoj bazi, kao i administrativnim problemima zbog neusklađenih propisa zbog kojih i samo prijavljivanje na natječaje i njihova provedba u velikoj mjeri otežava rad na pružanju usluga korisnicima i realizaciju postavljenih ciljeva. Nažalost, neki od njih izloženi su i netrpeljivosti od strane dijela javnosti, pogotovo zagovaratelji zaštite prava migranata, nacionalnih i etničkih, kao i seksualnih manjina, što je nedopustivo i potrebno im je pružiti snažnu sustavnu podršku i zaštitu u djelovanju.
U svakom slučaju, svakodnevno djelovanje OCD-a, a posebno u kriznom razdoblju epidemije i nakon razornih potresa, na najbolji način pokazuje njihov značaj za cjelokupnu zajednicu. Zato je u društvu važno osigurati poticajno okruženje za njihovo djelovanje, kako bi kroz međusobnu suradnju OCD-a, državnih institucija, jedinica lokalne i regionalne samouprave i svih ostalih dionika zajednički osiguravali i veću razinu zaštite ljudskih prava u Hrvatskoj.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije