Do oslobođenja koncentracijskog logora smrti Auschwitz – Birkenau 27. siječnja 1945. godine, na tom je mjestu ubijeno više od milijun ljudi. Stoga se upravo tog datuma obilježava i Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta, u spomen na ukupno šest milijuna ubijenih pripadnika židovskog naroda, ali i svih ostalih žrtava nacističkog režima tijekom Drugog svjetskog rata.
U povodu ovogodišnjeg obilježavanja tog dana, Europska komisija, Međunarodni savez sjećanja na holokaust (IHRA), Ujedinjeni narodi i UNESCO zajednički su pokrenuli međunarodnu inicijativu #ProtectTheFacts s ciljem podizanja svijesti o pokušajima iskrivljenja činjenica vezanih uz holokaust te kako to prepoznati i spriječiti.
„Ove godine obilježavanje se odvija u sjeni pandemije bolesti COVID-19 koja je razotkrila dugotrajne napukline i nepravde u našim društvima te time doprinijela rastu ksenofobije i antisemitizma, koji, nažalost, i dalje postoje. Bijeli supremacisti i neonacisti ponovno jačaju, organiziraju se i traže sljedbenike širom svijeta, trudeći se što više negirati, iskriviti i ponovno ispisati povijest, uključujući i onu vezanu za holokaust. Upravo im je pandemija pružila priliku za pronalaženje novih meta – pripadnika raznih manjina, od onih vjerskih, rasnih, etničkih, nacionalnih, do ljudi različite seksualne orijentacije, osoba s invaliditetom, kao i migranata. Stoga moramo hitno zajednički djelovati kako bismo to zaustavili. Tijekom oporavka od pandemije moramo ispraviti sve slabosti i nedostatke koje je ona razotkrila, jačajući, pritom, našu povezanost temeljem ljudskosti koju svi dijelimo. Ova godina mora biti godina izlječenja, kako posljedica pandemije, tako i naših napuklih društava u kojima se mržnja previše lako ukorjenjuje. Prisjećajući se svih nastradalih u holokaustu i odavanjem počasti preživjelima, najveći doprinos možemo dati stvaranjem svijeta jednakosti, pravde i dostojanstva za sve“, poručio je glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres.
Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta utemeljen je Rezolucijom Ujedinjenih naroda iz 2005., s ciljem educiranja javnosti o tom vremenu i istraživanja tema genocida i zločina protiv čovječnosti. Time se, ujedno, promovira prevencija, razumijevanje, tolerancija i prijateljstvo među narodima i religijama te želi spriječiti ponavljanje događaja iz najmračnijeg razdoblja ljudske povijesti.
Novosti
- Obavijest o testiranju
- Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
- Sastanak Mreže neovisnih institucija nadležnih za pritužbe na policiju
- Rasprava o važnosti antikorupcijskih politika
- Direktiva EU o održivom poslovanju – uloga poslovne zajednice u zaštiti ljudskih prava i okoliša
- Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti