Predsjedavajuća Equineta i zamjenica pučke pravobraniteljice Tena Šimonović Einwalter sastala se s Věrom Jourovom, povjerenicom za pravosuđe, zaštitu potrošača i ravnopravnost spolova, 12. travnja 2018. u Briselu. Tema sastanka, održanog u sklopu procesa savjetovanja o Standardima tijela za jednakost, bio je Akcijski plan borbe protiv razlike u plaćama između spolova i Equinetov Radni dokument o razvojnim standardima za tijela za jednakost.
Kako bi se osigurala učinkovita primjena zakona o ravnopravnosti u EU, Direktiva o rasnoj jednakosti (2000/43/EC) i Direktive o ravnopravnosti spolova (2006/54/EC, 2004/113/ EC i 2010/41/EU ) propisuju da države članice osnuju tijela za jednakost. Njihove nadležnosti moraju uključivati pružanje neovisne pomoći žrtvama diskriminacije koje su podnije pritužbu, provođenje neovisnih istraživanja, objavljivanju neovisnih izvješća i davanju preporuka.
Tekst direktiva ostavlja diskrecijsko pravo državama članicama da samostalno odlučuju o strukturi i funkcioniranju tijela za jednakost, što je dovelo do značajnih razlika u njihovim mandatima, nadležnosti, strukturi i resursima. Posljednjih godina su, naime, mnoga među njima suočena sa značajnim smanjenjem proračuna, a izvijestila su i o nekoliko slučajeva vanjskog pritiska i uplitanja u rad. Samim time, njihovo djelovanje je otežano, posebno u kontekstu neovisnosti i učinkovitosti. Istraživanja pokazuju probleme u uspostavi tijela za jednakost u nekim članicama, pri čemu je posebno vidljivo da je građanima, ovisno o državi, postavljen nejednak, a ponekad i nedovoljan pristup zaštiti, te da samo akcije na razini EU mogu osigurati da tijela za jednakost djeluju učinkovito i na jednak način u cijeloj Uniji.
Sadašnja inicijativa ima za cilj rješavanje ovih pitanja i pomaže tijelima za jednakost ostvariti svoj puni potencijal, dajući preporuke u odnosu na njihov mandat, neovisnost, učinkovitost i institucionalno uređenje.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije