Snažna i neovisna tijela za jednakost ključna su za suzbijanje diskriminacije u Europi, pri čemu je iznimno važna podrška Europske komisije.
Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter, kao predsjedavajuća Europske mreže tijela za jednakost (Equinet), sastala se 21. rujna 2021. s povjerenicom Europske komisije za jednakost Helenom Dalli.
Glavna tema razgovora bio je napredak u pripremi europskog zakonskog okvira koji bi postavio standarde za rad tijela za jednakost, odnosno minimalne zajedničke kriterije koji bi bili obavezni u svim državama članicama Europske unije. Bit će to posljednji korak na putu prema ujednačavanju standarda u EU, nakon što je Europska komisija 2018. usvojila Preporuku o standardima tijela za jednakost.
Puno zajedničkih
tema, ali jedan cilj – #jednakost
u EU.Pučka pravobraniteljica, predsj. @equineteurope
Tena Šimonović Einwalter sastala se s povjerenicom @EU_Commission
za jednakost @helenadalli
https://t.co/GFwUYfAHrD—
Pravobraniteljica (@OmbudsmanHR) September
21, 2021
Tijela za jednakost mogu dati značajan doprinos borbi za jednakost u svojim zemljama, a time i u EU, ali da bi ispunili svoj potencijal i bili učinkovita podrška donositeljima odluka i ostalim dionicima, važno je da imaju snažan mandat, neovisnost, dovoljne resurse i učinkovitu institucionalnu strukturu. Ovaj cilj Equinet i tijela za jednakost diljem Europe snažno zagovaraju već niz godina, uključujući i pravobraniteljicu Šimonović Einwalter, kao stručnjakinju koja je do sada bila uključena u ključne korake razvoja standarda za nacionalna tijela za jednakost, kako u kontekstu EU, tako i Vijeća Europe.
U Hrvatskoj je od 2009. na snazi Zakon o suzbijanju diskriminacije koji zabranjuje diskriminaciju u svim područjima života temeljem 17 osnova, kojim je institucija pučke pravobraniteljice postala središnje tijelo nadležno za suzbijanje diskriminacije odnosno tzv. tijelo za jednakost (eng. equality body). Ukoliko smatrate da ste i sami žrtva diskriminacije, to nam možete prijaviti slanjem pritužbe, a detaljnije upute možete pronaći ovdje.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije