Hrvatski sabor primio je na znanje godišnja izvješća pučke pravobraniteljice za 2018., 2019. i 2020.
Ovo je prilika za ukazivanje na potrebu za drugačijim, dugoročnim uređenjem pitanja glasanja Sabora o izvješćima, pri čemu je važno raspraviti koji učinak glasanje ima na provedbu preporuka.
Naime, dok je itekako nužno da Hrvatski sabor o izvješćima institucije raspravlja, i to ažurno, provedba velikog broja vrijednih preporuka koje se u njima nalaze ne bi smjela ovisiti o rezultatu glasovanja.
Pri tome, rezultat glasovanja ne utječe na trajanje mandata osobe koja obavlja dužnost pučkog pravobranitelja, već je uređenje glasanja o izvješćima pitanje učinkovitosti ovog mehanizma zaštite ljudskih prava.
U situaciji kada postoji više opcija – usvajanje, primanje na znanje i odbijanje izvješća, očekivano je da će o rezultatima glasanja ovisiti i koliko ozbiljno će se prema preporukama odnositi tijela kojima su one upućene. Njihova provedba treba ovisiti o kvaliteti pojedine preporuke te dijalogu oko njene implementacije, a ne o rezultatima glasanja o izvješću.
Stoga je stav pravobraniteljice Šimonović Einwalter da o izvješćima pravobraniteljskih institucija ne bi ni trebalo glasati, što je isticala još u postupku odabira na ovu dužnost, tijekom saborske rasprave o ovim izvješćima i u brojnim medijskim istupima. U prilog takvom pristupu, prisutnom u velikoj većini drugih europskih zemalja, govori i činjenica da izvješća pučke pravobraniteljice nisu izvješća o radu, već neovisna analiza i ocjena stanja ljudskih prava i jednakosti u Hrvatskoj, u skladu s ustavnom ulogom institucije.
Zato bi bilo dobro, a u skladu s neovisnošću institucije pučkog pravobranitelja, da Hrvatski sabor uvede praksu po kojoj će o izvješćima ažurno raspravljati i zatim ih, ukoliko se o njima već glasuje, principijelno primati na znanje – uz razumijevanje tijela da je preporuke iz izvješća potrebno provoditi.
Dodatno, radi veće učinkovitosti ovog mehanizma zaštite ljudskih prava i jednakosti te vladavine prava važno je osigurati kontinuiranu i kvalitetnu razmjenu informacija među institucijama tijekom cijele godine, a ovome bi pridonijelo i povećanje opsega preporuka na koje se Vlada očituje u svojim mišljenjima na izvješća, kao i sustavno praćenje provedbe preporuka, od strane Vlade te uz podršku Sabora.
Podsjetimo, na plenarnoj sjednici Hrvatskog sabora 20. svibnja 2021. zastupnici su raspravljali o čak četiri izvješća pučke pravobraniteljice – godišnjim izvješćima za 2018., 2019. i 2020., te posebnom izvješću posvećenom pravu na zdrav život. Sabor je danas primio na znanje godišnja izvješća, dok je Posebno izvješće o pravu na zdrav život i klimatskim promjenama usvojio. Uvodno obraćanje pravobraniteljice Šimonović Einwalter saborskim zastupnicima možete pročitati ovdje, a video snimka dostupna je ovdje.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije