Povodom međunarodnog dana prava na pristup informacijama, povjerenica za informiranje okupila je saborske zastupnike, čelnike i službenike za informiranje u tijelima javne vlasti, stručnu javnost i korisnike informacija te izvijestila o ostvarivanju ovog prava, kao i aktivnostima njezina ureda od početka djelovanja u veljači 2013. godine.
Konferenciju su otvorili: dr. sc. Anamarija Musa, povjerenica za informiranje, Peđa Grbin, predsjednik Odbora Ustav, poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora, David Slinn, veleposlanik Velike Britanije u RH i Arsen Bauk, ministar uprave. Nakon predstavljanja rada ureda, skupu se ukratko obratio Dragan Zelić iz GONG-a. Pučka pravobraniteljica Lora Vidović, zajedno sa savjetnicima, prisustvovala je skupu.
Posebna je pažnja bila posvećena pitanju i definiciji poslovne tajne, koju tijela javne vlasti najčešće koriste kao razlog za uskraćivanje pristupa informaciji, a što utječe na transparentnost i učinkovitost aktivnosti usmjerenih na suzbijanje korupcije. O tome su govorili: dr.sc Alen Rajko s Upravnog suda u Rijeci, mr.sc. Dubravka Bevandić iz Ureda povjerenice, Urban Brulc u ime Ureda povjerenice za informiranje Republike Slovenije, Alan Marinković u ime Ministarstva pravosuđa, Tomislav Vračić u ime Ministarstva uprave te Natalija Mirković iz GONG-a.
O Informacijama o okolišu, koje čine posebnu skupinu informacija zaštićenih međunarodnim dokumentima i europskim direktivama, a koje su važne za zdravlje i sigurnost ljudi govorili su prof. Kevin Dunion, prvi škotski povjerenik za informiranje, dr. sc. Mirela Holy, zastupnica u Hrvatskome saboru, Dragan Čupić u ime Ministarstva zaštite okoliša i prirode, Željak Leljak Gracin iz Zelene akcije te Dušica Radojčić iz Zelene Istre.
Raspravljalo se je o nedostacima u postojećem zakonu te potrebi za njegovim mijenjanjem koje je i najavljeno. Istaknuta je važnost inicijative Partnerstvo za otvorenu vlast, iznesena su dosadašnja iskustva s Visokog Upravnog suda, a svi su se okupljeni složili kako je uspostava neovisne institucije bila nužna i opravdana te kako su dosadašnji rezultati njezina rada bili visoke kvalitete, unatoč deficitarnoj materijalnoj podršci iz proračuna. Ured Povjerenice za informiranje neophodan je za monitoring i promicanje ovog Ustavom zajamčenog prava.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije