10. prosinca diljem svijeta obilježava se Međunarodni dan ljudskih prava, a ove godine UN je odabrao slogan „Naša prava, naša budućnost, sada“. Tim povodom pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter poziva na „pretvaranje riječi u djela“.
Primjerice, ovog tjedna Hrvatski sabor raspravljat će i glasovati o Deklaraciji o pravima umirovljenika i osoba starije životne dobi. Prema ocjeni pučke pravobraniteljice, taj dokument daje dobar pregled prioriteta kojima bi se izvršna i zakonodavna vlast trebale voditi u donošenju odluka i kreiranju javnih politika koje utječu na umirovljenike i starije osobe. Uostalom, Deklaracija govori o onim problemima za koje je pučka pravobraniteljica dala niz preporuka – poput uvođenja statusa njegovatelja, zaštitu od svih oblika nasilja, suzbijanje siromaštva, unaprjeđenje dugotrajne i palijativne skrbi, i druge. Međutim, suštinsko pitanje je kako navedene prioritete vezano za ljudska prava starijih osoba iz Deklaracije provesti u djelo, što i kako konkretno napraviti.
Deklaracijom se tako, primjerice, poziva na usklađivanje sudjelovanja u troškovima zdravstvene zaštite i cijena lijekova s materijalnim mogućnostima osoba starije životne dobi. Pučka pravobraniteljica stoga poziva na konkretnu podršku, koja bi mnogim starijima donijela stvarnu promjenu – na konkretnom primjeru jednog problema s kojima su suočene brojne osobe starije od 65 godina.
Za to je potrebno da Vlada Republike Hrvatske postupi po prijedlogu pučke pravobraniteljice i žurno potakne promjenu pravila zbog kojih mnoge starije osobe i umirovljenici trenutno ne mogu ostvariti pravo na naknadu troškova prijevoza za liječenje, već troškove prijevoza moraju podmiriti sami. Ključna bi bila izmjena Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja (članak 70. stavak 2.) tako da se omogući priznavanje naknade troškova prijevoza za liječenje osobama i kada iz drugih izvora imaju osiguran javni prijevoz.
Naime, konkretni problem je nastao otkako je uveden pilot-projekt besplatnog željezničkog prijevoza za starije od 65 i umirovljenike, slijedom čega im se temeljem čl.70. st.2. ovog Pravilnika pravo na naknadu troškova prijevoza za liječenje više ne priznaje – jer imaju osiguran javni prijevoz. Projekt besplatnog vlaka inače je iznimno pozitivan i dobrodošao, a dobra vijest je da je najavljeno da će se nastaviti i u 2025. godini. Ali bez ove male izmjene Pravilnika projekt besplatnog vlaka mnogim starijima i bolesnima zapravo u praksi nažalost donosi probleme, jer se smatra se da im je prijevoz na liječenje osiguran, iako u stvarnosti nije svima odnosno ne adekvatan.
Pravobraniteljica se zbog ovog problema više puta obratila Vladi, a javnost je upozorila i početkom listopada, povodom Međunarodnog dana starijih osoba. Prvo, javni prijevoz općenito, pa ni vlak, nije u praksi doista dostupan onima kojima je potrebno liječenje, a žive daleko od željezničkog kolodvora ili idu u zdravstvenu ustanovu daleko od kolodvora. Drugo, vozni red može biti potpuno neprikladan za zakazani termin što onda znači neprimjereno dugo čekanje za starije koji idu na liječenje. I treće, kod nekih zdravstvenih stanja nije ni preporučljivo koristiti javni prijevoz, a i sami uvjeti u vlakovima u Hrvatskoj nisu uvijek prikladni za starije osobe s ozbiljnim zdravstvenim problemima.
Time su stariji od 65 i umirovljenici stavljeni u nepovoljniji položaj od drugih osoba kojima se i dalje odobrava ova naknada troškova prijevoza na liječenje, jer moraju sami snositi troškove odlaska liječniku – troškovi im se ne snose jer im je prijevoz formalno osiguran, ali prijevoz vlakom im je u stvarnosti neadekvatan, pa ipak sami plaćaju troškove prijevoza na liječenje.
Tako ovaj projekt, pokrenut kako bi financijski rasteretio starije, zapravo nekima donosi dodatni financijski teret.
Promjena čl.70. st.2. navedenog Pravilnika stoga je primjer jednostavnog koraka koji može brzo dovesti do konkretne promjene u životima starijih koji putuju na liječenje, a kojima omogućavanja priznavanja naknade troškova prijevoza za liječenje zasigurno puno znači.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije