U povodu Dana ljudskih prava, na svečanosti u osječkom HNK 12. prosinca 2019. održana je tradicionalna dodjela godišnje Nagrade i priznanja za promicanje mirotvorstva, nenasilja i ljudskih prava „Krunoslav Sukić“ za 2019. godinu, pod temom „Kako učimo o miru?“.
Ovogodišnja dobitnica Nagrade je istaknuta aktivistica za ljudska prava Božena Ciboci, a dodijeljena joj je zbog doprinosa izgradnji mira u posljednjih četvrt stoljeća nakon Domovinskog rata te, prije svega, njezinog predanog istraživačkog rada na utvrđivanju sudbina ubijenih i nestalih osoba, žrtava ratnih zločina, kao i osnaživanju mladih za rad u području ljudskih prava.
U sklopu svečanosti, dodijeljeno je i nekoliko priznanja za promicanje mirotvorstva, nenasilja i ljudskih prava. Tako je Incijativa #spasime prepoznata zbog jačanja suradnje i solidarnosti u području zaštite prava i ravnopravnosti žena, dok je Centar za nenasilnu akciju, koji djeluje u Sarajevu i Beogradu, priznanje primio zbog dugogodišnjeg rada na uključivanju pojedinaca, grupa i ratnih veterana u mirovno obrazovanje, dijalog i stvaranje zajedničkog prostora inkluzivne kulture sjećanja i pomirenja nakon rata. Među primateljima priznanja je i rektorica riječkog Sveučilišta prof. dr. sc. Snježana Prijić – Samaržija, zbog utjecaja na jačanje suradnje akademske i šire društvene zajednice u stvaranju institucionalne podrške izgradnji, očuvanju i unaprjeđenju mira. Također, prvi puta od kada se nagrada dodjeljuje, posthumno ga je primila i pedagoginja te mirovna aktivistica Marijana Mitrović za svoj nemjerljiv doprinos izgradnji mira i promicanju ljudskih prava, posebno unutar obrazovnog sustava, u kojem je cijeli radni vijek provela kao pedagoginja u osnovnim školama u Osijeku i okolici.
Priznanja u kategoriji „Mirotvorna škola 2019.“ na svečanoj je dodjeli uručila pučka pravobraniteljica Lora Vidović. Nagrađena je OŠ „Antun i Stjepan Radić“ iz Gunje čiji su učenici i nastavnici osobnim primjerom pokazali kako uvažavanje različitosti i mirotvorno djelovanje doprinosi osjećaju sigurnosti i solidarnosti, ne samo u školi, već i unutar cjelokupne zajednice. Uz njih, nagrađena je i Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar, i to za dugogodišnje provođenje aktivnosti usmjerenih na stvaranje boljih odnosa u zajednici, prepoznavanje i onemogućavanje nasilja te jačanje odgovornog građanstva.
U kategoriji „Knjige godine 2019.“, priznanje je dodijeljeno zbirci kolumni Hrvoja Klasića „Crno na bijelo“, knjizi „Stories from the Front Lines of Climate Change – 1°C rising“ Luke Tomca te monografiji „Iza sedam logora: od zločina kulture do kulture zločina“ autora Hrvoja Polana, Viktora Ivančića i Nemanje Stjepanovića.
Ova nagrada dodjeljuje se od 2009. godine, a nosi ime Krunoslava Sukića, profesora, novinara, intelektualca, borca za mir i ljudska prava, a čiji je život i rad obilježilo upravo zalaganje za uvažavanje i zagovaranje mira te odricanje od bilo koje vrste nasilja, kao i inzistiranje na odgovornosti i države i pojedinaca u zaštiti ljudskih prava svih građana. Nagradu je utemeljio Centar za mir, nenasilje i ljudska prava – Osijek, s ciljem podizanja razine javne svijesti o društvenom djelovanju u sprječavanju nasilja, smanjenju društvenih nepravdi te izgradnji demokratskog društva utemeljenog na kulturi nenasilja.
Novosti
- Obavijest o testiranju
- Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
- Sastanak Mreže neovisnih institucija nadležnih za pritužbe na policiju
- Rasprava o važnosti antikorupcijskih politika
- Direktiva EU o održivom poslovanju – uloga poslovne zajednice u zaštiti ljudskih prava i okoliša
- Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti