Zamjenica pučke pravobraniteljice Dijana Kesonja i savjetnica Maja Hasanbašić sudjelovale su 9.7.2024. godine na sjednici Odbora za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskog sabora.
Jedna od tema bila je i provedba odluke Ustavnog suda od 18. travnja 2023. godine koja se odnosi na Odluku o redoslijedu i dinamici zatvaranja odlagališta. Ustavni sud tu je utvrdio kako obveza jedinica lokalne i područne samouprave da na svoja odlagališta prihvate otpad iz drugih jedinica predstavlja nerazmjerno ograničenje prava na zdrav život i zdrav okoliš.
Zamjenica Kesonja u raspravi je istaknula da institucija pučke pravobraniteljice od 2013. godine prati ostvarivanje ustavnog prava na zdrav život i zdrav okoliš, povodom čega zaprima pritužbe građana i otvara predmete na vlastitu inicijativu, između ostalog i vezano uz gospodarenje otpadom. Oni pokazuju izazove u zaštiti ovog prava, a odnose se na kašnjenje s otvaranjem županijskih centara za gospodarenje otpadom, probleme s nedovoljnom kvalitetom goriva koji se proizvodi iz otpada, sanaciju crnih točaka, požare u postrojenjima nekih tvrtki koje se bave gospodarenjem otpadom, ilegalna odlagališta i druge.
Među tim pritužbama su i one stanovnika Marčelja, naselja u općini Viškovo, koji žive u blizini Županijskog centra za gospodarenje otpadom Marišćina. One su počele stizati 2018., a građani su u njima isticali da su od otvaranja ovog centra trpjeli neugodne mirise, ukazivali su na zagađenje zraka i određene zdravstvene probleme. Postupanje pučke pravobraniteljice u tom slučaju, kao i ustrajnost stanovnika, doveli su do provođenja ekološke studije odnosno biomonitoringa građana kojim su utvrđeni određeni negativni utjecaji iz okoliša na plućne funkcije građana.
Zbog toga, ali i sličnih situacija u drugim mjestima, potrebno je raditi programe zaštite zdravlja mještana i provoditi kontinuirani biološki monitoring lokalnog stanovništva na lokacijama centara za gospodarenje otpadom, crnih točaka, industrijskih postrojenja i drugih zahvata s emisijama onečišćujućih tvari u okoliš. To je preporuka pučke pravobraniteljica iz Izvješća pučke pravobraniteljice za 2023. godinu, koju je uputila Ministarstvu zdravstva, županijama i zavodima za javno zdravstvo.
Zamjenica Kesonja dodala je kako je kod samog planiranja i projektiranja budućih centara za gospodarenje otpadom, potrebno omogućiti da zaprimaju različite vrste otpada, kao i da se unutar istih odvijaju različite aktivnosti vezane uz obradu otpada prije konačne oporabe i zbrinjavanja. Za one centre koji već rade, potrebno je razmotriti njihove mogućnosti prilagodbe za zaprimanje odvojeno prikupljenog otpada radi maksimalnog iskorištavanja njihovih kapaciteta i ispunjavanja ciljeva kružnog gospodarstva. Time će rad centara za gospodarenje otpadom biti u skladu s redom prvenstva gospodarenja otpadom.
Više o problemima odlaganja otpada i drugim temama vezanima uz pravo na čist, zdrav i održiv okoliš pročitajte u Izvješću pučke pravobraniteljice za 2023. godinu.
Više detalja sa sjednice Odbora pročitajte ovdje, a cijelu snimku možete pogledati ovdje.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije