Kako bi se doprinijelo unaprjeđenju životnih uvjeta pripadnika romske nacionalne manjine na području Delnica i Novog Vinodolskog, zamjenica pučke pravobraniteljice Tena Šimonović Einwalter sa suradnicama te predstavnici Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina (ULJPPNM), Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje (SDUOSZ), Saveza Roma „Kali Sara“ Vijeća romske nacionalne manjine Primorsko-goranske županije, kao i saborski zastupnik Veljko Kajtazi, 5. srpnja su se sastali s predstavnicima jedinica lokalne samouprave u Brodu na Kupi i Novom Vinodolskom. Održani sastanci dio su višegodišnjih kontinuiranih napora Ureda pučke pravobraniteljice i drugih dionika za poboljšanje životnih uvjeta Roma na tim područjima, kako kroz poboljšanje fizičkih uvjeta, tako i kroz unaprjeđenje njihove integracije i uključivanje u društvo, osobito djece i mladih Roma.
Inače, vrlo loš društveni položaj pripadnika romske nacionalne manjine često se objašnjava kulturnim stereotipima koji o njima prevladavaju, zanemarujući pritom socijalne i ekonomske preduvjete koji tome pridonose. Drugo Istraživanje Europske unije o diskriminaciji manjina, EU-MIDIS II koje je provela Agencija za temeljna prava EU (FRA), pokazuje da gotovo 93 posto Roma u Hrvatskoj ima prihode niže od nacionalne granice izloženosti riziku siromaštva, koje, uz nezaposlenost, rezultiraju vrlo lošim uvjetima stanovanja većine Roma.
Situacija na području Delnica je jako loša jer veliki broj romskih obitelji živi prostorno vrlo udaljeno od ostatka stanovništva i ustanova koje pružaju socijalne ili zdravstvene usluge. Naselje na području Broda na Kupi izdvaja se izrazito nepovoljnim uvjetima života jer se nalazi u šumi, a stanovnici konzumiraju zdravstveno neispravnu vodu i žive u kontejnerima, kojih je uz to i premalo, pri čemu donedavno nisu bili spojeni ni na elektroenergetsku mrežu. Nakon inicijalnog obilaska u proljeće 2016. godine, pučka pravobraniteljica je Gradu preporučila hitno osiguravanje većeg broja kontejnera, pitke vode i priključka na struju, ali i izradu plana s ciljem dugoročnog osiguranja adekvatnog stanovanja, uz pokretanje koordinacije nadležnih lokalnih, regionalnih i državnih dionika s ciljem ublažavanja izuzetno teških uvjeta stanovanja i uspješnije integracije stanovnika tih naselja sa širom zajednicom.
Kao nastavak tih aktivnosti, u Brodu na Kupi održan je sastanak s gradonačelnikom Grada Delnica Ivicom Kneževićem i suradnicima na kojem je potvrđeno da se u ovom mjestu nastavlja izgradnja novog vodovoda čime će većina stanovnika Gustog Laza dobiti mogućnost priključka na izvor pitke vode, dok ta mogućnost za dvije obitelji u Vučjoj jami ne postoji jer su smještene na privatnom zemljištu pa je za njihov trajni smještaj nužno pronaći druga rješenja. Istaknuto je da je Grad spreman sufinancirati planiranje, obnavljanje ili izgradnju obiteljskih kuća, a pokrenut će i komunikaciju s Ministarstvom državne imovine, radi utvrđivanja raspoloživih nekretnina na kojima bi, u suradnji sa SDUOSZ bilo moguće trajno zbrinuti ove obitelji. U svrhu operacionalizacije ovih planova, ravnatelj ULJPPNM Alen Tahiri predložio je da se u rujnu održi tematska sjednica Povjerenstva za praćenje provedbe Nacionalne strategije za uključivanje Roma, na kojoj će sva uključena nadležna tijela do detalja raspraviti i dogovoriti provođenje postignutog dogovora.
Susret s gradonačelnikom Novog Vinodolskog Velimirom Piškulićem također je nastavak dugogodišnjeg ukazivanja pravobraniteljice na poteškoće kojima su izložene obitelji na Novoj Krasi. Uvjeti stanovanja, kao i razina obrazovanja i zaposlenosti, osobito mlađih članova, su vrlo loši te je potrebno uložiti dugoročnije, sustavne i učinkovite mjere njihove integracije i uključivanja u društvo.
Posjet obiteljima na Novoj Krasi ukazao je na njihovu motivaciju za zapošljavanjem, koje je u velikoj mjeri otežano diskriminacijom, kao i na želju da se presele na odvojene lokacije s boljim životnim uvjetima, a predstavnici svih tijela i organizacija koji su bili na sastanku ponudili su pomoć i podršku Gradu u provedbi dugoročne i kratkoročne strategije za rješavanje navedenih problema. Neke od predloženih mjera uključuju i preseljenje kroz najam nekretnina na području Novog Vinodolskog, ali i trajne mjere kroz programe stambenog zbrinjavanja.
Djelatnici Ureda pučke pravobraniteljice tijekom obilazaka županija diljem Hrvatske posjetili su brojne lokacije na kojima žive Romi, a koje najčešće karakteriziraju prostorna izoliranost od ostatka općine ili grada, neuređena osnovna infrastruktura (ceste bez asfalta, nepostojanje ili udaljenost priključaka za vodu i struju), vrlo trošni stambeni objekti i nedostatak sanitarnih čvorova, a često se radi o zemljištu u vlasništvu jedinica lokalne samouprave ili privatnih osoba, zbog čega kod stanovnika postoji kontinuirani strah od iseljenja. Dodatno, s vlasništvom je povezana nemogućnost samostalnog priključivanja na elektroenergetsku mrežu i kada ta mogućnost postoji, zbog čega je veliki broj objekata vrlo često spojen na isto brojilo, što predstavlja i sigurnosni rizik.
Novosti
- Obavijest o testiranju
- Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
- Sastanak Mreže neovisnih institucija nadležnih za pritužbe na policiju
- Rasprava o važnosti antikorupcijskih politika
- Direktiva EU o održivom poslovanju – uloga poslovne zajednice u zaštiti ljudskih prava i okoliša
- Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti