Jučer, 19. studenoga 2014. u Novinarskom je domu održan okrugli stol Vijeća za elektroničke medije pod nazivom „Novinarska etika u praćenju izbornih kampanja“, a koji je organiziran u okviru apela za etički uravnoteženim praćenja izbornih kampanja bez govora mržnje. Na okruglom stolu sudjelovala je zamjenica pučke pravobraniteljice Tena Šimonović Einwalter koja je govorila o govoru mržnje, ali i prenošenju stereotipa i predrasuda u kontekstu izbornih kampanja te odgovornosti koju snose novinari suočeni s govorom mržnje.
Uvodna izlaganja održali su Mirjana Rakić, ravnateljica Agencije i predsjednica Vijeća za elektroničke medije, prof. dr.sc. Gordana Vilović s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu i Drago Hedl, novinar i književni autor, s velikim iskustvom rada u Vijeću časti Hrvatskog novinarskog društva.
S obzirom da se približavaju izbori sve je veća količina informacija, no, istaknula je Mirjana Rakić, ravnateljica Agencije za elektroničke medije, sloboda izražavanja ima svoje granice. Da je novinarima danas u izbornom razdoblju teško izvještavati, što zbog devastacije struke što zbog novih medija poput Facebooka i Twittera istaknula je profesorica Gordana Vilović s Fakulteta političkih znanosti. Među najčešće ‘grijehe’ izbornog izvještavanja ubrojila je favoriziranje kandidata, sponzorirane tekstove, zloupotrebu djece i nemoćnih u svrhu izbornog izvještavanja, korištenje nepolitičkih magazina kao mjesto jeftinog oglasa, nepotpune ankete i slično. Upozorila je da novinar mora inzistirati na prenošenju izjava predsjedničkih kandidata, ali da njihove moguće neetičke izjave treba „upakirati komentarom“.
Brojni stručnjaci, novinari i urednici na okruglom stolu zaključili su da je situacija danas ipak bolja nego prije pet godina, posebice kad je riječ o televizijama s nacionalnim koncesijama.
Sigurni smo da je ovako otvorena diskusija svih dionika, od novinara i urednika, nadležnih regulatornih tijela i nezavisnih organizacija civilne scene, sve do pravnika i stručnjaka za odnose s javnošću, od velike pomoći u znatno efikasnijoj regulaciji te samo-regulaciji hrvatskih elektroničkih medija.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije