Sloboda izražavanja temeljno je ljudsko pravo, a neovisnost, sloboda i pluralizam medija središnje su snage demokratskih društava, u kojima osiguravaju transparentnost, potiču odgovornost i osnažuju vladavinu prava. Najakutniji problemi novinara u Hrvatskoj dio su godišnjih izvješća pučke pravobraniteljice, a za 2015. posebno je istaknut njihov sve teži položaj zbog smanjenih materijalnih i radnih prava, za što se kao opravdanje koristi gospodarska kriza. Takva situacija novinare čini ranjivima i podložnima autocenzuri.
Događaji u 2016. potiču na daljnju zabrinutost. Tako je nakon nedavnog posjeta Hrvatskoj povjerenik Vijeća Europe za ljudska prava Nils Muižnieks naglasio kako je ozbiljno zabrinut zbog neprimjerenog odgovora vlasti na prijavljene slučajeve fizičkih napada, prijetnji smrću i slučajeva zastrašivanja novinara, kao i zbog brojnih naglih promjena u vodstvu i uredničkim pozicijama u javnim medijima, uključujući i prijedlog Vlade za okončanjem mandata ravnateljici Agenciji za elektroničke medije.
Napori za očuvanjem slobode, neovisnosti i pluralizma medija posebno su izraženi svakog 3. svibnja, Svjetskog dana slobode medija. On je ove godine obilježen prosvjedom novinara pod nazivom „Sloboda novinarstvu“, čime su izrazili podršku novinarstvu kao javnom dobru, s namjerom da podsjete na odredbe Opće deklaracije o ljudskim pravima i Ustava Republike Hrvatske.
Novosti
- Obavijest o testiranju
- Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
- Sastanak Mreže neovisnih institucija nadležnih za pritužbe na policiju
- Rasprava o važnosti antikorupcijskih politika
- Direktiva EU o održivom poslovanju – uloga poslovne zajednice u zaštiti ljudskih prava i okoliša
- Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti