Ljudska prava i zaštita sigurnosti građana ne mogu se promatrati kao dvije odvojene i suprotstavljene cjeline, naglasila je pučka pravobraniteljica i predsjedavajuća Europske mreže nacionalnih institucija za ljudska prava (ENNHRI) Lora Vidović, na konferenciji „Ljudska prava – izazovi današnjice“ koja se održava u Barceloni 26. i 27. travnja 2016.
Uslijed nedavnih terorističkih napada, zemlje EU bilježe porast incidenata motiviranih islamofobijom, što je u muslimanskim zajednicama povećalo strah i osjećaj nesigurnosti. No, etiketiranje čitave zajednice zbog postupaka pojedinaca ima kontraproduktivne učinke i potiče kršenja ljudskih prava, pri čemu dodatno potencira sukobe u ionako nemirnoj atmosferi, istaknula je pravobraniteljica Vidović.
Govoreći o iskustvima Hrvatske tijekom izbjegličke krize, pravobraniteljica je naglasila ulogu različitih nadležnosti – od ombudsmanske, nacionalne institucije za ljudska prava, Nacionalnog preventivnog mehanizma i središnjeg tijela za suzbijanje diskriminacije – u aktivnostima Ureda od samog početka krize. Također je podsjetila na snažnu odlučnost ENNHRI-ja u isticanju činjenice kako su vladavina prava i snažan okvir poštivanja ljudskih prava najbolja zaštita od terorizma, čega bi trebali biti svjesni i donositelji odluka i šira javnost.
Konferenciju je organizirao Rafael Ribó, katalonski pravobranitelj i regionalni predsjednik Međunarodnog instituta pravobranitelja (IOI).
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije