Prava iz radnih odnosa jedan su od najčešćih razloga zbog kojeg nam se građani javljaju od početka epidemije
Gospodarska kriza uzrokovana koronavirusom dodatno otežava položaj mnogih radnika, pogotovo zaposlenih u privatnom sektoru. Jedan od njih obratio nam se s pitanjem je li dužan vratiti plaću koju mu je poslodavac isplatio, zbog toga što tijekom određenog razdoblja nije radio iz opravdanih razloga, kao posljedica protuepidemijskih mjera.
Isplatiti ugovorenu plaću
Poslodavac je u svakom slučaju dužan zaposleniku isplatiti ugovorenu plaću u cijelosti, bez obzira je li riječ o minimalcu ili većem iznosu. To se odnosi i na slučajeve kada zbog opravdanog razloga radnik nije radio pa mu poslodavac ne može svojom odlukom isplatiti, primjerice, minimalnu plaću, a dio do ugovorene plaće zadržati za sebe, ili ga tražiti povrat isplaćenog iznosa, bez obzira na razlog.
Isto tako, u slučajevima kada poslodavac ima određeno potraživanje prema radniku, ne smije ga jednostavno naplatiti uskratom plaće ili nekog njezinog dijela, a da se radnik prethodno s time nije složio.
Kome se obratiti?
Ova obveza regulirana je Zakonom o radu, a predviđa i prekršajnu odgovornost i novčano kažnjavanje poslodavaca koji je se ne pridržavaju. U takvim se slučajevima radnik treba obratiti inspekciji rada Državnog inspektorata (DIRH) koja će provesti nadzor i provesti mjere iz svoje nadležnosti, a kontakte pronađite ovdje.
Novosti
- Posjet studentica Pravnog fakulteta
- Konzultacije s pružateljima besplatne pravne pomoći u Dalmaciji
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?