Svijet obilježava Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta, genocida koji je diljem Europe odnio milijune života Židova, Roma, Hrvata, Srba, osoba drugih etničkih skupina, osoba s invaliditetom, političkih neistomišljenika i mnogih drugih. Naime, na današnji dan prije točno 71 godinu i posljednji logoraši oslobođeni su iz Auschwitza. Samo u tom zloglasnom logoru, pod vodstvom nacista i uz podršku njihovih suradnika, život je izgubilo više od milijun zatvorenika.
„Nijekanje povijesnih činjenica, pogotovo o tako važnim temama kao što je holokaust, jednostavno nije prihvatljivo, kao što nije prihvatljivo ni pozivanje na eliminaciju bilo koje države ili grupe ljudi. Ovaj osnovni princip trebaju i u praksi i u retorici poštivati sve članice međunarodne zajednice“, upozorio je Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon.
Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta dan je na koji moramo ponoviti i učvrstiti svoju posvećenost zaštiti ljudskih prava te se, osim sjećanju na prošlost, posvetiti i prenošenju znanja na nove generacije, kako bismo ih osnažili u nastojanjima da sva ljudska bića uživaju ista ljudska prava. Pri tome su nužni snažni zajednički napori europskih država i svih dionika uključenih u zaštitu i podizanje svijesti o ljudskim pravima.
Novosti
- Rješenja o prijmu u državnu službu
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?