Međunarodni dan podrške žrtvama mučenja obilježava se 26. lipnja, na dan kada je 1987. godine stupila na snagu UN-ova Konvencija protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja. Ujedno, istog dana 1945. godine potpisana je i Povelja UN-a kojom su se države članice obvezale na poštivanje i promicanje ljudskih prava i temeljenih sloboda.
Iako je zabrana mučenja, neljudskog ili ponižavajućeg postupanja i kažnjavanja apsolutna te ne postoje nikakve okolnosti koje bi takvo postupanje moglo opravdati, ljudi diljem svijeta izloženi su ovom teškom obliku kršenja ljudskih prava, a osobe lišene slobode te one kojima je ograničena sloboda kretanja u dodatnom su riziku. Upravo iz tog razloga, obavljajući poslove Nacionalnog preventivnog mehanizma za sprečavanje mučenja i drugih okrutnih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja (NPM), pučka pravobraniteljica redovito obilazi zatvore, kaznionice, policijske postaje, pritvorske jedinice, psihijatrijske ustanove, prihvatne centre za strance te druga mjesta u kojima se te osobe nalaze. Nakon obilazaka provedenih tijekom 2018. godine, kojih je bilo 43, dano je 250 preporuka i 48 upozorenja nadležnim tijelima vlasti i ustanovama radi poboljšavanja postupanja prema osobama lišenim slobode, uvjeta u kojima se nalaze te sprečavanja mučenja. Kao i proteklih godina, nisu zabilježeni slučajevi mučenja, no zabrinjava da su utvrđena neljudska ili ponižavajuća postupanja, posebice stoga što pravobraniteljica niz godina upozorava na neke probleme, kao što su izostanak učinkovite istrage, nedovoljna učinkovitost pravnih sredstava ili neodgovarajući uvjeti smještaja.
Današnji dan svakako je prilika da se glasnije progovori o osobama koje su žrtve mučenja, ali i istakne činjenica da uspješna borba protiv ovog oblika kršenja ljudskih prava ne može biti ograničena na jedan dan. Iskorjenjivanje mučenja, osim političke volje i suradnje svih dionika, nužno zahtjeva svakodnevno podizanje svijesti o zabrani mučenja, primjereno kažnjavanje počinitelja, obeštećenje i zaštitu žrtava, edukaciju službenika, ali i osoba lišenih slobode o njihovim pravima.
Više informacija možete pronaći u Izvješću pučke pravobraniteljice za 2018. godinu.
Novosti
- Rasprava o važnosti antikorupcijskih politika
- Direktiva EU o održivom poslovanju – uloga poslovne zajednice u zaštiti ljudskih prava i okoliša
- Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti
- Javni natječaj za prijam u državnu službu na neodređeno vrijeme u Ured pučke pravobraniteljice
- Novi slučaj osuđivanog liječnika: Pravobraniteljica ponovila preporuke Ministarstvu zdravstva
- Besplatan vlak za starije – pozitivna mjera, ali s negativnim posljedicama za starije koji idu na liječenje