Koncentracijski logor Auschwitz – Birkenau jedan je od najvećih simbola stradavanja Židova i svih drugih žrtava nacističkog režima tijekom Drugog svjetskog rata. Stoga se na dan njegovog oslobođenja 27. siječnja, ove godine prije točno osam desetljeća, obilježava Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta, utemeljen rezolucijom UN-a 2005. godine.

Osim učinkovitije prevencije antisemitizma, rasizma i ostalih oblika netolerancije i nasilja, cilj obilježavanja je i promoviranje razumijevanja i prijateljstva među narodima i religijama te podizanje društvene svijesti o povijesti holokausta, njegovim uzrocima, utjecaju i posljedicama na današnja društva širom svijeta.

Ove se godine ovaj dan obilježava pod temom „Sjećanje na holokaust i obrazovanje za dostojanstvo i ljudska prava“. Njome se naglašava važnost sjećanja na holokaust u kontekstu poštivanja i zaštite ljudskih prava, kao i velik značaj obrazovanja u postizanju ovih ciljeva. O razdoblju Drugog svjetskog rata, samom holokaustu i stradavanju svih nevinih žrtava, ali i o ljudskim pravima, jednakosti i solidarnosti trebalo bi učiti prije svega mlade, kako bi se današnje generacije upoznalo s opasnostima stereotipa, predrasuda, govora mržnje i lažnih vijesti kojima su gotovo svakodnevno izloženi.

Sjećanje na jedan od najstrašnijih dijelova povijesti ujedno je i poziv na zajedničko djelovanje kako bi se osiguralo poštivanje dostojanstva i ljudskih prava svih osoba, ali i međunarodnog prava koje ih štiti.

Inače, u suradnji s Međunarodnim savezom za sjećanje na holokaust (IHRA), kojeg čine predstavnici vlada i nevladinih udruga ukupno 35 zemalja članica, UN-a, UNESCO-a i Europske komisije prije nekoliko godina pokrenuta je i međunarodna inicijativa #ProtectTheFacts usmjerena na podizanje svijesti o pokušajima iskrivljenja povijesnih činjenica vezanih uz holokaust.