Kako bi se na razini cijele EU unaprijedila zaštita od diskriminacije i postigla veća jednakost među svim građanima EU, Europska komisija 7. prosinca 2022. objavila je dva prijedloga Direktiva koji će nakon što budu usvojeni biti ključni instrumenti za jačanje tijela za jednakost, posebno njihove neovisnosti, resursa i ovlasti, kako bi se mogli učinkovitije boriti protiv diskriminacije.
Najavljenim Direktivama nacionalnim tijelima za jednakost, što je i institucija pučke pravobraniteljice, ali i posebnih pravobraniteljica, omogućit će se postizanje punog potencijala u borbi protiv diskriminacije i pružanju podrške građanima kojima je ona potrebna.
Nadovezujući se na Direktivu Vijeća 2000/43/EZ o primjeni načela jednakog postupanja prema osobama neovisno o rasnom ili etničkom podrijetlu, Direktivu Vijeća 2004/113/EC o provedbi načela jednakog postupanja između muškaraca i žena u pristupu ponudi robe i usluga, Direktivu Vijeća 2006/54/EC o provedbi načela jednakih mogućnosti i jednakog tretiranja muškaraca i žena u pitanjima zapošljavanja i obavljanja zanimanja), te Direktivu Vijeća 2010/41/EU o primjeni načela jednakog postupanja prema muškarcima i ženama koji su samozaposleni kao i Preporuku Europske komisije iz 2018. o standardima za tijela za jednakost, novim Direktivama po prvi će se put propisati minimalni pravno obvezujući standardi koji se odnose na mandat tijela za jednakost, njihovu neovisnost, njihovu učinkovitost, uključujući i dostatne resurse i odgovarajuće ovlasti, zatim njihovu dostupnost građanima, kao i cjelokupnu nacionalnu arhitekturu za jednakost.
Nekoliko je razloga za to, a jedan od njih je da su tijela za jednakost suočena s mnogim izazovima, poput nedostatka pravne zaštitne njihove neovisnosti, nedostatka ovlasti za sudjelovanje u sudskim postupcima u svim državama članicama, podrška i pomoć žrtvama diskriminacije koje mogu tijela za jednakost pružiti razlikuje se među državama članicama te ona imaju ograničenu sposobnost doprinosa razvoju javnih politika.
„Nakon osam godina zagovaranja standarda za tijela za jednakost, i to u različitim svojstvima poput predsjedavanja Izvršnim odborom Europske mreže tijela za jednakost (Equinet), koordiniranja Equinetovog projekta o standardima za tijela za jednakost, koordiniranja Radne skupine Europske komisije protiv rasizma i netolerancije (ECRI), kao i u nacionalnom svojstvu, obavljanjem funkcije pučke pravobraniteljice kao čelnice središnjeg tijela nadležnog za suzbijanje diskriminacije u RH odnosno središnjeg hrvatskog tijela za jednakost, itekako pozdravljam ovaj važan iskorak u jačanju borbe protiv diskriminacije i nejednakosti u Europi.
Brzo usvajanje i provedba ovih Direktiva predstavljat će veliki korak prema jačanju provedbe zakonodavstva EU-a o jednakom postupanju, stoga, u ime cijelog Equineta odnosno svih tijela za jednakost u Europi, pozivam na usvajanje ovih prijedloga direktiva kao koraka prema ravnopravnijoj Europi ”, poručila je pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter, ujedno i predsjedavajuća Izvršnim odborom Equineta.
Najavljene Direktive trebale bi postati ključni instrumenti za jačanje tijela za jednakost, posebno njihove neovisnosti, dostupnih resursa potrebnih za učinkovito djelovanje i ovlasti u radu, što bi svakako trebalo rezultirati i učinkovitijom borbom protiv diskriminacije u Europi.
Prijedloge dviju novih Direktiva možete pronaći ovdje i ovdje.
Novosti
- Rasprava o važnosti antikorupcijskih politika
- Direktiva EU o održivom poslovanju – uloga poslovne zajednice u zaštiti ljudskih prava i okoliša
- Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti
- Javni natječaj za prijam u državnu službu na neodređeno vrijeme u Ured pučke pravobraniteljice
- Novi slučaj osuđivanog liječnika: Pravobraniteljica ponovila preporuke Ministarstvu zdravstva
- Besplatan vlak za starije – pozitivna mjera, ali s negativnim posljedicama za starije koji idu na liječenje