Izazovi u postizanju jednakosti u Europi bili su glavna tema konferencije koju je Europska mreža tijela za jednakost (Equinet) organizirala 1. lipnja 2018. u Bruxellesu. Cilj je bio podsjetiti na ulogu koju u postizanju jednakosti i borbi protiv diskriminacije imaju europski fondovi, raspraviti o načinima osiguravanja političke predanosti ovim temeljnim europskim vrijednostima, razgovarati o europskom zakonodavstvu u području suzbijanja diskriminacije i učinkovitoj implementaciji te ulozi tijela za jednakost.
Otvarajući konferenciju, predsjedavajuća Equineta i zamjenica pučke pravobraniteljice Tena Šimonović Einwalter naglasila je kako ulagati u jednakost znači ulagati u pozitivne promjene u društvu, a održivi način da se to postigne jest stvaranje snažnih, neovisnih i učinkovitih tijela za jednakost.
Jednakost, kao i poštivanje ljudskog dostojanstva i ljudskih prava, nediskriminacija, tolerancija i ravnopravnost spolova, temeljne su vrijednosti Europske unije. Europska unija ima zakonodavne ovlasti za unaprjeđenje jednakosti i nediskriminacije – vidljivo je to u EU zakonodavstvu o jednakosti, ali i nedavno usvojenom Europskom stupu socijalnih prava. Trenutno se definira i novi višegodišnji financijski okvir, koji uključuje i proračun za naredno desetljeće.
Jednakost i nediskriminacija također su u središtu međunarodnog okvira za ljudska prava. Sloboda od diskriminacije jedino je pravo koje je sastavni dio svih devet temeljnih ugovora UN-a o ljudskim pravima. Slično tome, nediskriminacija je horizontalni zahtjev u ugovorima Vijeća Europe.
Nažalost, postoji značajna razlika između stvarnosti na terenu i jamstva koje pružaju ovi dokumenti. Posljedice populizma su rast nejednakosti, netolerancije i diskriminacije – ove vrijednosti često se u tom okviru dovode u pitanje. I to sve unatoč činjenici da su jednakost i nediskriminacija dio ustavne tradicije većine, ako ne i svih, zemalja, zaključeno je na konferenciji.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije