Studentima je potrebno omogućiti da se za državne stipendije mogu prijaviti i pisanim, ne samo elektroničkim putem, zbog nedovoljne kvalitete internetskih veza u pojedinim dijelovima Hrvatske, kao i činjenice da je riječ o stipendijama temeljem slabijeg socio-ekonomskog statusa, koje može biti prepreka u korištenju informatičke opreme. Također, rok objave rezultata natječaja, odnosno rang lista, treba preciznije odrediti, navela je pučka pravobraniteljica Lora Vidović u mišljenju koje je uputila Ministarstvu znanosti i obrazovanja na Pravilnik o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na državnu stipendiju temeljem socio-ekonomskog statusa.
Upravo zbog njihovog statusa, nužno je i razmisliti predstavlja li obveza ovjeravanja izjave da članovi obitelji nemaju OIB preveliki trošak za studenta i njegovu obitelj. Nije jasno ni zašto se stipendija isplaćuje u 9 mjesečnih rata, ako akademska godina traje 12 mjeseci, kao ni na temelju kojeg izračuna je propisan njezin mjesečni iznos od 1200 kuna.
Pravobraniteljica je također Ministarstvu predložila da razmisli i o uvođenje kategorije stipendija za izvrsnost, kojima bi država poticala i nagrađivala uspjeh najboljih studenata.
Cijelo mišljenje možete pronaći u privitku ispod videa.
Pisali smo Ministarstvu znanosti i obrazovanja, tema su državne #stipendije za #studenti slabijeg imovnog stanja https://t.co/RBLM6uKYR9 pic.twitter.com/rGSsgifj15
— Pravobraniteljica (@OmbudsmanHR) March 10, 2017
Mišljenje na Pravilnik o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na državnu stipendiju
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije