Biranje gostiju kafića prema tome kojoj političkoj opciji su naklonjeni može predstavljati diskriminaciju temeljem političkog uvjerenja, koja je zabranjena Ustavom i Zakonom o suzbijanju diskriminacije.
Poruka građanima da, ako su naklonjeni određenoj političkoj opciji, nisu dobrodošli kao gosti kafića, može se smatrati diskriminacijom temeljem političkog uvjerenja. Time se ovu skupinu stavlja u nepovoljniji položaj u odnosu na druge građane, samo zbog njihovih političkih afiniteta.
Ispitni postupak je u tijeku
Zato smo pokrenuli ispitni postupak povodom objave vlasnika kafića kojom je poslao upravo takvu poruku i od njega zatražili očitovanje, uključujući i je li o poruci dodatno komunicirao sa svojim zaposlenicima. Tražili smo i informacije o prijetnjama za koje je naknadno naveo da zaposlenici primaju te je li o tome obavijestio policiju.
Sloboda izražavanja nije bezuvjetna
Iako je legitimno pravo svakog građanina izražavati svoj stav i neslaganje s bilo čijim političkim stavovima, takvo izražavanje ne smije predstavljati diskriminatorno ponašanje, govor mržnje ili drugi zabranjeni oblik govora. Pri tom, konačnu odluku o tome je li u konkretnom slučaju riječ o diskriminaciji ili ne može odlučiti samo sud.
Što kaže sudska praksa?
Čak i ako bi u praksi isti taj kafić redovito posluživao i goste za koje se vlasnik izrazio da nisu poželjni, već i sama takva javno objavljena poruka ima odvraćajući učinak na moguće goste pripadnike ili simpatizere navedene političke opcije. Tako je presudio i Sud EU u slučaju Feryn, kada je vlasnik belgijske kompanije izjavio da se niti jedan „imigrant“ kod njega neće zaposliti.
Također, Vrhovni sud Republike Hrvatske u jednom je slučaju naložio tuženiku da se putem medija ispriča radi davanja izjava kojima je diskriminirao osobe iste spolne orijentacije, navodeći kako homoseksualci ne bi igrali u njegovoj nogometnoj reprezentaciji. U istoj presudi Vrhovni sud je jasno istaknuo kako verbalno priopćenje, u kontekstu ustavnog jamstva na slobodu mišljenja i izražavanja, može ugroziti zaštićene vrijednosti drugih osoba te može predstavljati diskriminaciju.
Novosti
- Posjet studentica Pravnog fakulteta
- Konzultacije s pružateljima besplatne pravne pomoći u Dalmaciji
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?