Sloboda misli, savjesti i vjeroispovijedi ljudsko je pravo zajamčeno Ustavom i brojnim međunarodnim dokumentima, ali i važan uvjet za obogaćivanje društva i njegovanje pluralizma. Podsjetnik na to je i Dan vjerske slobode, koji se u Hrvatskoj obilježava zadnje subote u siječnju.
Sloboda vjeroispovijedi uključuje slobodu svake osobe da vjeruje, prakticira svoju vjeru ili pak promijeni vjeru ukoliko to želi, kao i da slobodno, javno i bez straha javno izražava svoje intimno vjersko uvjerenje, bilo to pojedinačno ili u zajednici s drugima. Ono uključuje i slobodu nereligioznih osoba da ne vjeruju ili svoje vjerovanje i dalje traže.
U Hrvatskoj je na na snazi Zakon o suzbijanju diskriminacije koji propisuje zabranu diskriminacije temeljem vjere što znači da nitko ne smije biti doveden u nepovoljniji položaj, vrijeđan, omalovažavan ili uznemiravan zbog svojih religioznih uvjerenja. Isto vrijedi i za osobe koje ne vjeruje ili pak svoju vjeru još traže. Više o diskriminaciji temeljem vjere i slobodi vjeroispovijedi u Hrvatskoj možete doznati ovdje.
Dan vjerske slobode utemeljila je Međunarodna udruga za vjersku slobodu (IRLA), nevladina organizacija sa savjetodavnim statusom u UN-u, UNESCO-u i Vijeću Europe.
Novosti
- Posjet studentica Pravnog fakulteta
- Konzultacije s pružateljima besplatne pravne pomoći u Dalmaciji
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?