U povodu Dana vjerske slobode koji se u Hrvatskoj obilježava posljednje subote u siječnju, Udruga za vjersku slobodu 23. siječnja 2023. održala je svečanu skupštinu na kojoj je sudjelovala i pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter.
Tom prigodom pravobraniteljica je naglasila kako je pravo na slobodu vjeroispovijedi jedno je od temeljnih ljudskih prava svake osobe, koje je u Hrvatskoj zaštićeno Ustavom, međunarodnim dokumentima o ljudskim pravima te zakonski.
Sloboda vjeroispovijedi uključuje slobodu svakog pojedinca da vjeruje, promijeni vjeru te da svoje vjersko uvjerenje iskazuje kroz bogoslužje i druge oblike izražavanja vjere. Ustav RH priznaje jednakost svih vjerskih zajednica pred zakonom, njihovu odvojenost od države te slobodu da, u skladu sa zakonom, javno obavljaju vjerske obrede.
Pravo na vjeru blisko je povezano i sa zabranom diskriminacije temeljem vjere ili uvjerenja, koja je također zabranjena Ustavom RH, pravom EU-a, međunarodnim dokumentima o ljudskim pravima kao i Zakonom o suzbijanju diskriminacije. Ovaj zakon štiti od nepovoljnog postupanja temeljem vjere ili uvjerenja, počinjenog od strane fizičke ili pravne osobe, u svim područjima života, što znači da nitko ne smije biti doveden u nepovoljniji položaj, vrijeđan, omalovažavan ili uznemiravan zbog svojih religioznih uvjerenja. Isto vrijedi i za osobe koje ne vjeruju ili pak svoju vjeru još traže.
Poštivanje vjere i vjerskog uvjerenja te pripadnika svih vjerskih zajednica i osoba koje ne pripadaju niti jednoj vjeri pokazuje zrelost društva, njegov pluralizam i stupanj demokratskog razvoja.
S obzirom da u Izvješću pučke pravobraniteljice pišemo o ovoj temi te da upravo izrađujemo i Izvješće za 2024. godinu, pučka pravobraniteljica pozvala je prisutne predstavnike vjerskih zajednica na dostavu doprinosa.
Uz čestitke laureatima Admiru efendiji Muhiću, Josipu Popovcu i mons. Franji Topiću, pučka pravobraniteljica je u svojem obraćanju posebno prepoznala izbor tema kojima se bave, a temeljem kojih su dobili ovo priznanje, posebice pitanja govora u javnom prostoru, migracija i pomaganja potrebitima, kao danas iznimno aktualnih pitanja.
Ujedno je okupljenima prenijela dojmove s tematske sjednice u Hrvatskom saboru o siromaštvu i ljudskim pravima, na kojoj je, između ostalog, prepoznata i uloga karitativnih i humanitarnih udruga u pomaganju potrebitima, a koje su pak usko povezane s djelovanjem vjerskih zajednica.
Dan vjerske slobode u svijetu se obilježava na razne datume, a u Hrvatskoj je to najčešće 30. siječnja ili zadnja subota u siječnju. Ovaj dan podsjeća kako nam je svima zajamčena sloboda vjeroispovijedi, dok je diskriminacija na osnovu vjere zabranjena – između ostalog, Općom deklaracijom o ljudskim pravima, Europskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, kao i Ustavom Republike Hrvatske.
Novosti
- Dan vjerske slobode
- Međunarodni dan obrazovanja
- Posjet studentica Pravnog fakulteta
- Konzultacije s pružateljima besplatne pravne pomoći u Dalmaciji
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja