Agencija u svojemu Izvješću za 2013.g. ukazuje na glavne probleme (ali i postignuća) u području temeljni prava. Naglasak je stavljen na rezultate istraživanja o nasilju i diskriminaciji prema skupinama LGBT, nasilju nad ženama i anti-semitizmu koji otkrivaju rasprostranjeni strah i visok stupanj neprijavljivanja od strane žrtava, posebice kad je u pitanju zločin iz mržnje; osvrće se na tragične događaje ispred talijanskoga grada Lampeduse koji zahtijevaju hitno poduzimanje akcije širom EU kako bi se sačuvali životi i prava migranata. Izvješće ukazuje na široko rasprostranjeni nadzor podataka i upozorava na očiglednu slabost tijela za zaštitu podataka na europskoj i državnim razinama.
Ističe se potreba da EU i države članice ponovno afirmiraju i osnaže svoju zajedničku posvećenost zaštiti i promicanju ljudskih prava te predlaže donošenje nacionalnih strategija i godišnjih operativnih planova kako bi se redovito procjenjivala postignuća u ovom području. To bi imalo odraza na ukupnu sliku ljudskih prava i učvrstilo EU kao primjer dobre prakse za ostali dio svijeta.
Izvješće sadrži konkretne usporedne podatke o stanju temeljnih ljudskih prava u 28 zemalja članica EU, (dostupno je na engleskome jeziku Annual report )
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije