U organizaciji Rehabilitacijskog centra za stres i traumu u sklopu projekta “Care@net: zagovarčka mreža za mlade koji izlaze iz alternativne skrbi” i Grada Zagreba – Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom, 10. travnja 2015. održan je okrugli stol pod nazivom “Unapređenje politika socijalnog stanovanja za mlade iz alternativne skrbi”. Cilj ovog okruglog stola je senzibilizirati i informirati dionike o problemima stanovanja mladih u riziku od socijalne isključenosti, posebno mladih koji izlaze iz alternativne skrbi te potaknuti formuliranje i zagovaranje inkluzivnih i pravednih javnih politika u području socijalnog stanovanja.
Uz goste predavače prof. dr. sc. Gojka Bežovana, iz CERANEO-a, Suzane Vargović iz Udruge “Breza” i Lidije Lukina Kezić, zamjenice pučke pravobraniteljice, na ovom skupu sudjelovali su predstavnici gradskih vlasti, predstavnici centara za socijalnu skrb, dječjih i odgojnih domova te udomiteljskih obitelji, državne uprave i organizacija civilnog sektora koji rade s mladima iz alternativne skrbi.
Zamjenica pučke pravobraniteljice podržala je ovaj skup i naglasila da pravo na stan spada u ljudska prava, i to u grupu socijalnih prava, u okviru kojih se podrazumijeva pravo na dostojan životni standard, odnosno osiguravanje adekvatnog stanovanja, pristojnog i sanitarno prihvatljivog. Zaključno, predložila je da se žurno donese Strategija o socijalnom stanovanju te novi zakonski okvir kojim bi se jasnije odredile obveze jedinica lokalne (područne) regionalne samouprave u području socijalnog stanovanja, ali i mogućnost transfera sredstava s državne na lokalnu razinu, uz kontinuirani i učinkovit nadzor nad radom lokalne samouprave u ovom području. Također je predložila da država potakne domove i lokalnu samoupravu na otvaranje većeg broja stambenih zajednica kako bi svi mladi prije izlaska iz doma imali pravo na ovakav oblik skrbi koji ih priprema za samostalan život i pomaže im da se kvalitetno integriraju u život lokalne zajednice. Smatra da bi trebalo izrijekom propisati da mlađe punoljetne osobe iz alternativne skrbi i nakon 21. godine, a najkasnije do navršene 26. godine života, imaju pravo ostati u stambenim zajednicama ako su nezaposleni i/ili nemaju osigurano stanovanje, prema vlastitom izboru i uz suglasnost tima stručnjaka.
Novosti
- Obavijest o testiranju
- Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
- Sastanak Mreže neovisnih institucija nadležnih za pritužbe na policiju
- Rasprava o važnosti antikorupcijskih politika
- Direktiva EU o održivom poslovanju – uloga poslovne zajednice u zaštiti ljudskih prava i okoliša
- Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti