Požar koji je 17. srpnja 2017. zahvatio dijelove grada Splita pokazao je slabosti sustava civilne zaštite – zakazalo je informiranje građana, dio kuća obranjen je zahvaljujući njihovom samoorganiziranju, a unatoč nadljudskim naporima vatrogasaca na terenu je bio vidljiv i problem njihove nedostatne opremljenosti.
Zato je pučka pravobraniteljica Lora Vidović uputila niz pitanja Državnom uredu za zaštitu i spašavanje, županu Splitsko-dalmatinske županije i gradonačelniku Splita, upravo s ciljem unaprjeđenja sustava.
Tražila je, između ostalih, i informacije o kriterijima po kojima je proglašena elementarna nepogoda, odnosno zašto požar nije kategoriziran kao velika nesreća. Naime, za to su bili ispunjeni kriteriji iz Zakona o sustavu civilne zaštite, s obzirom da su u gašenju požara sudjelovale vatrogasne postrojbe iz gotovo cijele zemlje, a bile su aktivirane i Oružane snage RH i policija.
Pravobraniteljica je izrazila i duboko poštovanje i zahvalnost svim pripadnicima vatrogasnih postrojbi, oružanih snaga, policije, civilne zaštite, građanima i svim drugim uključenim osobama, udrugama i institucijama, koji su nesebično i požrtvovno sudjelovali u gašenju požara i na taj način spriječili još teže njegove posljedice.
Ured pučke pravobraniteljice i ranije je radio na poboljšanju sustava civilne zaštite u izvanrednim situacijama. Tako je niz preporuka upućen nadležnim tijelima nakon katastrofalnih poplava u Vukovarsko-srijemskoj županiji 2014.
Dopis pučke pravobraniteljice nalazi se u privitku ispod teksta.
Dopis – informacije o okolnostima požara u Splitu i okolici, srpanj 2017.
Novosti
- Obavijest o testiranju
- Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
- Sastanak Mreže neovisnih institucija nadležnih za pritužbe na policiju
- Rasprava o važnosti antikorupcijskih politika
- Direktiva EU o održivom poslovanju – uloga poslovne zajednice u zaštiti ljudskih prava i okoliša
- Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti