Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter sudjelovala je 15.10.2024. godine u Bruxellesu na središnjem događaju povodom donošenja EU direktiva koje će ojačati borbu protiv diskriminacije i dovesti do veće jednakosti građana u zemljama članicama, pa tako i Hrvatskoj.
Građanima će ove direktive omogućiti bolju zaštitu od diskriminacije, kroz jačanje tijela za jednakost, među kojima je i institucija pučke pravobraniteljice. Naime, direktive po prvi puta uvode pravno obvezujuće standarde za ove institucije, a svaka će ih država članica EU trebati implementirati u svoj pravni sustav u roku od dvije godine.
Događaj pod nazivom „Zajedno za jednakost, snažniji za sve: obilježavanje usvajanja standarda za tijela za jednakost“ organizirala je Europska mreža tijela za jednakost, Equinet, kako bi okupila ključne osobe i organizacije koje su pomogle postizanju ovog povijesnog iskoraka. Equinet je naime godinama zagovarao donošenje navedenih direktiva te u suradnji s Europskom komisijom podupirao njihovu pripremu, a potom i posredno sudjelovao u pregovorima vezano za njihovo usvajanje.
Jedan od najznačajnijih doprinosa u cijelom procesu dala je upravo pučka pravobraniteljica Šimonović Einwalter (detalje pročitajte ovdje), koja je stoga imala i istaknutu ulogu u ovom odgađaju. Na molbu organizatora, sa sudionicima je podijelila što ovaj iskorak znači za nju kao osobu koja je svoj profesionalni put posvetila borbi protiv diskriminacije te zagovaranju donošenja obvezujućih standarda za tijela za jednakost na europskoj razini. Pučka pravobraniteljica je okupljene podsjetila na višegodišnji proces, potaknut prijetnjama i ugrozama ovih tijela u pojedinim europskim zemljama, a vođen željom da im budu osigurani uvjeti za neovisan i učinkovit rad te na doprinos koji su tome dali razni dionici. Istaknula je da je uspjeh zajednički, no da je rezultat najbitniji upravo za tijela za jednakost, odnosno u krajnjoj liniji za građane kojima ova tijela trebaju pomagati, a što mogu adekvatno raditi ako imaju osigurane uvjete za rad te ako su doista neovisna jer je neovisnost njihova ključna značajka koju je nužno osobito brižljivo osiguravati i štititi.
U nastavku je pučka pravobraniteljica moderirala raspravu o prioritetima i izazovi u procesu transponiranja ovih direktiva, koji slijedi svim državama članicama. U raspravi je sudjelovala predstavnica Poljske, direktor Glavne uprave za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključenost Europske komisije Mario Nava, zastupnik u Europskom parlamentu Krzysztof Śmiszek i izvršna direktorica Europskog foruma za osobe s invaliditetom Catherine Naughton. Prije rasprave okupljenima se porukom obratila zastupnica u Europskom parlamentu Alice Kuhnke, koja je bila izvjestiteljica LIBE Odbora o prijedlogu direktiva o standardima tijela za jednakost.
Sudionici događaja također su imali priliku čuti korisne savjete za učinkovito zagovaranje uspješnog transponiranja i implementacije EU zakonodavstva u nacionalni pravni okvir. Posebno je istaknula prilika za međusektorsku suradnju i podršku, uključujući i među visokim uzvanicima događaja.
Podsjetimo, Vijeće Europske unije usvojilo je u svibnju 2024. godine Direktivu Vijeća o standardima tijela za jednakost te Direktivu Europskog parlamenta i Vijeća o standardima za tijela za jednakost u području jednakog postupanja prema ženama i muškarcima te njihovih jednakih mogućnosti u pitanjima zapošljavanja i rada.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije