Zamjenica pučke pravobraniteljice Dijana Kesonja sudjelovala je na skupu „Budućnost borbe protiv korupcije u RH: Izvještaj o vladavini prava?“ koja je u organizaciji Centra za demokraciju i pravo Miko Tripalo i Kuće ljudskih prava održana 21. studenog 2024. u Kući Europe.
Na početku događanja predstavljeni su rezultati ankete o stavovima mladih prema korupciji koje je proveo Centar Miko Tripalo kao i Izvještaj o vladavini prava za 2024. Oni su pokazali da gotovo 9 od 10 mladih osoba smatra da je korupcija u našoj zemlji česta, a da je najviše ima u politici (86%) i pravosuđu (62%).
Tijekom rasprave održane u nastavku panelisti su se osvrnuli na rezultate istraživanja i preporuke Izvještaja o vladavini prava Europske komisije te govorili o prilikama za unaprjeđenje i jačanje anti-korupcijskih inicijativa u RH. Upravo je angažman mladih osoba važan u suzbijanju korupcije, a više od dvije trećine ispitanika smatra i da bi edukacija o suzbijanju diskriminacije trebala ući u školske kurikulume i postati dio obveznih predmeta na fakultetima.
Zamjenica Kesonja je tijekom rasprave ukazala na važnost zaštite prijavitelja nepravilnosti u borbi protiv korupcije te ulogu pučke pravobraniteljice kao tijela nadležnog za vanjsko prijavljivanje nepravilnosti temeljem Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti. Istaknula je i na nužnost edukacije o pravima i obvezama koje propisuje Zakon o zaštiti prijavitelja nepravilnosti, i to kako samih prijavitelja nepravilnosti, budući da im o tome može ovisiti ostvarenje prava koja ovaj zakon propisuje, tako i povjerljivih osoba, koje primjenjuju zakon u slučaju unutarnjeg prijavljivanja nepravilnosti, ali i svih ostalih dionika na koje se ovaj zakon odnosi. Iako Zakon iz 2022. godine donosi niz novina kojima se osigurava bolja zaštita prijavitelja nepravilnosti, zamjenica je ukazala i na mogućnost njihove učinkovitije zaštite, kako kroz zakonodavna rješenja, tako i njihovu adekvatnu primjenu. U konačnici, zamjenica Kesonja je ukazala i na važnost percepcije prijavitelja nepravilnosti kao osoba koje postupaju u javnom, a ne njihovom pojedinačnom interesu, zbog čega im je neophodno pružiti adekvatnu i pravovremenu podršku u zaštiti njihovih prava, koja mogu biti ugrožena ili povrijeđena jer su odlučili prijaviti nepravilnost.
Uz zamjenicu Kesonju, na panelu su sudjelovali i Nataša Đurović iz Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, Natalija Havelka iz Centra za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek, Oriana Ivković Novokmet iz Gonga, Aleksandra Jozić-Ileković iz Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, Josip Miličević iz Mreže mladih Hrvatske te Sunčana Roksandić s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije