Zamjenik pučke pravobraniteljice Saša Rajić sudjelovao je na sastanku Mreže neovisnih institucija nadležnih za pritužbe na policiju (IPCAN) koji se 8. studenog 2024. održao u Parizu u organizaciji francuske pravobraniteljske institucije.

Događanje je otvoreno okruglim stolom i predstavljanjem aktivnosti nacionalnih institucija na ovom području. Zamjenik Rajić istaknuo je problematiku iregularnih migracija kao izazov za cijelu Europsku uniju,  a posebno u odnosu na to da je Republika Hrvatska zemlja koja se nalazi na vanjskoj granici EU-a. Također je ukazao na iskazanu spremnost Hrvatske za uvođenje novog sustava ulaska u EU (EES).

Prva sesija nastavka događanja bila je posvećena postupanju policijskih službenika prema osobama s invaliditetom. Zamjenik Rajić izložio je nekoliko slučajeva u kojima je pučka pravobraniteljica bila uključena, pojasnivši postupke institucije i preporuke koje su upućene nadležnim tijelima.

Druga sesija, posvećena korištenju novih tehnologija u policijskom postupanju na masovnim javnim događajima, otvorena je i moderirana od strane zamjenika Rajića. On je tom prilikom istaknuo mnoge izazove koje nove tehnologije, osobito one temeljene na umjetnoj inteligenciji, donose za zaštitu ljudskih prava.

Posebno je istaknuo kako nedavno usvojeni Akt o umjetnoj inteligenciji predstavlja pozitivan korak prema zaštiti prava zajamčenih Poveljom o temeljnim pravima. Međutim, upozorio je na iznimke u području policijskog postupanja i migracija, koje mogu umanjiti razinu zaštite ljudskih prava u svrhu jačanja nacionalne sigurnosti. Zamjenik Rajić naglasio je važnost kontinuiranog usavršavanja znanja o zakonodavnom okviru i razmjene iskustava među institucijama.

Sudionici su razgovarali i o korištenju kamera na odorama policijskih službenika, što je praksa u većini država članica. Iako je takav projekt u Hrvatskoj privremeno prekinut, najavljeno je njegovo ponovno pokretanje, što je u skladu s preporukom pučke pravobraniteljice. Korištenje kamera tijekom policijskih intervencija omogućilo bi lakše utvrđivanje činjenica u slučaju pritužbi građana i doprinijelo sprječavanju zlouporabe policijskih ovlasti.

Korištenje biometrijskih podataka istaknuto je kao još jedan od izazova za zaštitu prava građana. Iako su zakonodavni okviri u većini članica Mreže ograničili uporabu takvih podataka, oni se ipak mogu koristiti, primjerice, u kaznenim postupcima, dok je tehnologija prepoznavanja lica posebno izazovna.

Na kraju sastanka predloženo je usvojenje Rezolucije kojom Mreža poziva na jačanje zaštite prava osoba s invaliditetom tijekom policijskog postupanja. Rezolucija uključuje preporuke za edukaciju policijskih službenika, strogu regulaciju primjene prisilnih mjera prema osobama s invaliditetom, kao i unaprjeđenje uvjeta za njihov boravak u pritvoru.