Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter sudjelovala je na stručnom skupu za pružatelje socijalnih usluga za starije, koji je 14. studenog 2022. organizirala Udruga za informiranje, širenje i razvoj socijalnih usluga za starije osobe „starKA“.
Cilj ovog skupa bio je bolje informirati pružatelja usluga o pravima starijih i potaknuti međuresornu suradnju, a sve kako bi se unaprijedila kvaliteta skrbi i zaštite starijih osoba.
U predavanju na temu Prava starijih osoba, pravobraniteljica Šimonović Einwalter sudionicima skupa je približila što sve utječe na ljudska prava starijih osoba u dugotrajnoj skrbi i o kojim je pravima riječ.
Vezano za pravo na život, posebno je važna obveza države i domova za starije i nemoćne osobe da korisnicima osiguraju sigurno okruženje, uključujući i u uvjetima pandemije bolesti COVID-19. Nedostatak stomatoloških usluga, rehabilitacije i neadekvatna uporaba lijekova može ugroziti pravo na zdravlje, a nasilje može dovesti do kršenja slobode od mučenja, ponižavajućeg ili neljudskog postupanja.
O ugrozi prava na dostojanstvo ili prava na privatnost i obiteljski život može se govoriti u slučaju da preminuli korisnik boravi u istoj prostoriji s ostalim korisnicima, ako se korisnike prevozi neodjevene, ako se bez pregrada ili zastora pred ostalim korisnicima u sobi vrši njega nepokretnih i presvlače pelene inkontinentnim korisnicima te ako se korisnike koji nisu inkontinentni prisiljava na korištenje pelena.
Također, nedovoljno zagrijane prostorije, neuredni odnosno prljavi objekti, s lošom ventilacijom i prenatrpanim prostorijama, kao i nedovoljno kvalitetni dnevni obroci, mogu ugroziti pravo na primjeren životni standard.
Sloboda kretanja ovisi i o tome dobivaju li korisnici lijekove za smirenje kako bi se spriječilo određeno ponašanje, zaključavaju li im se vrata izvana i slično. Ako stariji nemaju mogućnosti dati doprinos planu skrbi o njima, to može utjecati na njihovo pravo na autonomiju.
Pravo na djelotvoran pravni lijek podrazumijeva da su korisnici upoznati sa žalbenim postupcima – kome i kako podnijeti prigovor, kao i da su za njihovo rješavanje postavljene učinkovite procedure.
Pravobraniteljica je kao problematične istaknula i situacije kada je treća osoba, umjesto korisnika, sa domom potpisala ugovor o smještaju ili kada dom dodatno naplaćuje pojedine usluge, posebno ako to nije bilo jasno i transparentno naglašeno. Navela je i kako je epidemija bolesti COVID-19 dodatno naglasila dugogodišnje probleme – nedostatne kapacitete domova za starije, uz duge i netransparentne liste čekanja za smještaj, kao i nedostatak mjera za pomirenje profesionalnog i obiteljskog života članova obitelji koji skrbe o starijim članovima obitelji.
Udruga Starka ovaj je stručni organizirala u suradnji i pod pokroviteljstvom Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. U ostatku programa na skupu su govorili i ministar Marin Piletić, predsjednica udruge Starka Sabina A. Latin, ravnateljica Zavoda za socijalni rad Tatjana Katkić Stanić, koja je ujedno i moderirala skup, načelnica Sektora za razvoj i unapređenje socijalnih usluga Anica Ježić, voditeljica Službe za socijalno planiranje, razvoj mreže usluga i ugovaranje unutar Sektora, Ivančica Mamek Jagić, ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu Maja Grba-Bujević, načelnica Samostalnog sektora za upravni i inspekcijski nadzor Sunčica Lončar i predstavnice Krapinsko-zagorske, Međimurske i Karlovačke županije te Grada Zagreba.
Novosti
- Obavijest o testiranju
- Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
- Sastanak Mreže neovisnih institucija nadležnih za pritužbe na policiju
- Rasprava o važnosti antikorupcijskih politika
- Direktiva EU o održivom poslovanju – uloga poslovne zajednice u zaštiti ljudskih prava i okoliša
- Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti