Zamjenica pučke pravobraniteljice Dijana Kesonja sudjelovala je na konferenciji posvećenoj ulozi i značaju Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda za hrvatski pravni poredak, s naglaskom na zaštitu prava na život u zdravoj gradskoj sredini, koja je 22. studenog 2024. održana na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci.
Zamjenica Kesonja istaknula je da institucija pučke pravobraniteljice još od 2013. godine prati ostvarivanje ustavnog prava na zdrav život i zdrav okoliš u Hrvatskoj, kao i ostvarivanje prava na zdrav, čist i održiv okoliš, kojeg je Opća skupština UN-a 2022. godine priznala kao novo univerzalno ljudsko pravo.
Na konferenciji je zamjenica Kesonja predstavila aktivnosti institucije pučke pravobraniteljice, koja je tijekom 2023. godine postupala u 293 predmeta vezana uz zaštitu ovog prava, otvorenih po pritužbama građana, građanskih inicijativa ili na vlastitu inicijativu. Postupci su vođeni povodom onečišćenja okoliša i prirode, nepropisnog gospodarenja otpadom, navoda o prekomjernoj buci, svjetlosnom onečišćenju i neionizirajućem zračenju baznih stanica mobilnih operatera te drugih načina povrede ili ugroze ovog prava. Zamjenica Kesonja je pojasnila način postupanja institucije u ovim predmetima te temeljem kojih sve mandata, a posebna pozornost je posvećena terenskim obilascima tzv. „crnih točaka“, centara za gospodarenje otpada te drugih lokacija na kojima uslijed onečišćenja okoliša i prirode te posljedica klimatskih promjena dolazi do ugoze ustavnog prava građana na zdrav život i zdrav okoliš.
Zbog svog višegodišnjeg iskustva kao jedne od prvih nacionalnih institucija za zaštitu ljudskih prava u Europi koja se bavi radom vezanim uz klimatske promjene i zaštitu okoliša, institucija pučke pravobraniteljice je prepoznata i kao primjer dobre prakse.
Nažalost, zbog rastućeg negativnog utjecaja klimatskih promjena na živote ljudi ova tema postaje sve značajnija i u području zakonodavstva. To je potvrdio i Europski sud za ljudska prava koji je početkom travnja donio presedansku odluku vezano za borbu protiv klimatskih promjena s ciljem zaštite ljudskih prava kojom je jasno istaknuo obvezu država da se učinkovito bore protiv klimatskih promjena kako bi zaštitile ljudska prava, ostavljajući im pritom široku slobodu u izboru sredstava i načina postizanja tog cilja.
Uz zamjenicu Kesonju, na skupu organiziranom u sklopu projekta Sveučilišta u Rijeci „AB URBE CONDITA – Zaštita prava za život u zdravoj gradskoj sredini“ sudjelovali su i predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović, gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, gradonačelnik Novog Vinodolskog Tomislav Cvitković, prorektorica Sveučilišta u Rijeci Senka Maćešić, dekan Pravnog fakulteta u Rijeci Dario Đerđa, kao i pravosudni dužnosnici, sveučilišni profesori prava, odvjetnici i drugi stručnjaci koji se bave temom zaštite prava na zdrav život i zdrav okoliš.
Novosti
- Posjet studentica Pravnog fakulteta
- Konzultacije s pružateljima besplatne pravne pomoći u Dalmaciji
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?