Projekt „Uspostava cjelovitog sustava za zaštitu od diskriminacije“
Ured pučkog pravobranitelja je uz financijsku podršku Europske unije u sklopu programa pretpristupne pomoći IPA I 2009 (Sporazum o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije u vezi s Nacionalnim programom za Hrvatsku u okviru programa IPA – komponenta pomoć u tranziciji i jačanje institucija za 2009. godinu potpisan je 5. svibnja 2010. godine) proveo projekt „Uspostava cjelovitog sustava za zaštitu od diskriminacije“. Projekt se provodio u partnerstvu s Uredom za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske, a ulogu voditelja projekta (tzv. Project Leader) imao je pučki pravobranitelj. Projekt su činile tri komponente: twinning (Ugovor o suradnji), supply (Ugovor o nabavi robe) i service (Ugovor o uslugama), a ukupna vrijednost čitavog projekta iznosila je 800.000 eura od čega je IPA doprinos bio 738.000 eura, a nacionalni doprinos 62.000 eura.
Implementacija Ugovora o nabavi robe i Ugovora o uslugama imala je za cilj tehnički ojačati postojeće infrastrukturne kapacitete korisničkih institucija.
Razdoblje provedbe Ugovora o nabavi robe trajalo je od 25. kolovoza do 21. studenog 2011. Korisničke institucije su temeljem ovog Ugovora nabavile informatičku opremu potrebnu za svakodnevni rad kao i za dizajniranje i održavanje baze podataka pritužbi na diskriminaciju (pučki pravobranitelj) te baze podataka o jednakosti (Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina).
Implementacija Ugovora o uslugama odvijala se tijekom prve polovine 2013. godine, a u sklopu ovog Ugovora za korisničke su institucije izrađene baze podataka na temelju preporuka koje su pripremili stručnjaci/kinje iz twinning komponente.
Cilj provedbe trećeg ugovora, Ugovora o suradnji – twinning bio je sadržajno unaprjeđenje postojećeg sustava za zaštitu od diskriminacije u RH. Naime, provedbom ove komponente projekta ojačani su kapaciteti dviju korisničkih institucija – Ureda pučkog pravobranitelja kao središnjeg tijela nadležnog za suzbijanje diskriminacije i Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina kao državnog tijela koje je izravno uključeno u borbu protiv diskriminacije. Razvijen je učinkovit sustav za praćenje pritužbi na diskriminaciju i pritužbi u kojima je utvrđena sumnja na diskriminaciju te za prikupljanje i praćenje podataka o jednakosti (tzv. Equality data). Završno, dodatno je unaprijeđen sustav za potporu žrtvama diskriminacije.
Partner u provedbi Ugovora o suradnji iz zemlje članice EU, bio je austrijski Institut za ljudska prava Ludwig Boltzmann.
Novosti
- Obavijest o testiranju
- Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
- Sastanak Mreže neovisnih institucija nadležnih za pritužbe na policiju
- Rasprava o važnosti antikorupcijskih politika
- Direktiva EU o održivom poslovanju – uloga poslovne zajednice u zaštiti ljudskih prava i okoliša
- Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti