Dijana Kesonja
Dijana Kesonja rođena je 1. studenog 1975. u Rijeci, a diplomirala je na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci 1999., gdje je 2015. završila i poslijediplomski specijalistički studij. Pravosudni ispit položila je 2001. a nakon vježbeničkog staža karijeru započinje kao odvjetnica 2003. godine. Od 2014. radi kao savjetnica pučke pravobraniteljice za pravne poslove i stratešku litigaciju u Službi za suzbijanje diskriminacije u Područnom uredu u Rijeci. Na dužnost zamjenice pučke pravobraniteljice izabrana je u Hrvatskom saboru 15. srpnja 2021.
U dosadašnjoj karijeri specijalizirala se u području suzbijanja diskriminacije, posebno u području rada i zapošljavanja, zaštite prijavitelja nepravilnosti te govora mržnje.
Bila je članica mnogih stručnih radnih skupina i sudjelovala u radu brojnih međunarodnih seminara, konferencija i tribina iz područja ljudskih prava. Vodila je i mnoge edukacije vezane za suzbijanje diskriminacije za javne službenike, studente, sindikalne predstavnike, kao i predstavnike drugih ombudsmanskih institucija izvan Hrvatske.
Sedina Dubravčić
Sedina Dubravčić rođena je 10. svibnja 1982. u Rijeci, a diplomirala je na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci 2006. godine. Svoju karijeru započinje radom u Ministarstvu financija – Poreznoj upravi, a nakon toga nastavlja u Ministarstvu pravosuđa, gdje je obavljala poslove voditelja Odjela za sukcesiju, tajnika Kabineta ministra i voditelja Službe za međunarodnu suradnju i izradu i unaprjeđenje normativnog okvira u Sektoru za sprječavanje korupcije.
Kao članica pravnog tima Republike Hrvatske, u ožujku 2014. sudjeluje na raspravi u povodu tužbe Republike Hrvatske protiv Republike Srbije zbog povrede odredbi Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida pred Međunarodnim sudom pravde u Den Haagu. Od 2021. godine radi kao savjetnica pučke pravobraniteljice za pravne poslove u Službi za zaštitu prijavitelja nepravilnosti.
Bila je članica više stručnih radnih skupina te je sudjelovala u radu i organizaciji brojnih međunarodnih seminara, konferencija na visokoj razini iz područja sprječavanja korupcije te događanja u sklopu hrvatskog predsjedanja Vijećem Europske Unije 2020. godine. Vodila je i edukacije vezane za zaštitu prijavitelja nepravilnosti za povjerljive osobe.
Na dužnost zamjenice pučke pravobraniteljice izabrana je u Hrvatskom saboru 12. srpnja 2024. godine.
Saša Rajić
Saša Rajić rođen je 7. srpnja 1964. u Zagrebu. Na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu stekao je diplomu defektologa – socijalnog pedagoga, kao i titulu doktora znanosti, specijaliziravši se u području prevencije nasilja u zatvorskom sustavu.
Na dužnost zamjenika pučke pravobraniteljice dolazi s mjesta upravitelja Zatvorske bolnice u Zagrebu, a u više od 30 godina dugoj karijeri radio je na mnogim rukovodećim pozicijama unutar Ministarstva pravosuđa i uprave, zatvorskog sustava, kao i sustava probacije i podrške žrtvama i svjedocima.
Sudjelovao je i u mnogim domaćim i međunarodnim projektima, konferencijama i stručnim skupovima vezanim uz rad zatvorskog sustava i probacijske službe. Autor je i niza radova iz ovog područja, a bio je i predavač u Centru za izobrazbu Uprave za zatvorski sustav i probaciju te gostujući predavač i izvoditelj kliničkih vježbi na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu.
Tatjana Vlašić
Tatjana Vlašić rođena je 12. siječnja 1978. u Zagrebu gdje je 2003. godine diplomirala na Filozofskom fakultetu. Na Sveučilištima u Sarajevu i Bologni magistrirala je u području demokracije i ljudskih prava, a kao dobitnica Fulbrightove stipendije specijalizirala se i na Sveučilištu Berkley vezano za istraživanja anti-diskriminacijske politike.
Od 2008. radi kao savjetnica, a zatim i pomoćnica ravnatelja u Uredu za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade RH. Od 2015. zaposlena je kao savjetnica u Uredu pučke pravobraniteljice gdje je vodila niz domaćih i međunarodnih projekata, istraživanja, edukacija, suradnji, kampanja i konferencija vezanih uz zaštitu ljudskih prava i suzbijanje diskriminacije.
U svom radu se istaknula u području suradnje s ključnim međunarodnim dionicima poput UN-a, UNHCR-a, Vijeća Europe i OESS-a/ODIHR-a, kao i nacionalna časnica za vezu ispred Vlade RH vezano za suradnju s Agencijom EU za temeljna prava (FRA). Bila je i trenerica Državne škole za javnu upravu u području anti-diskriminacije i ustavne zaštite ljudskih prava, a vodila je i posljednji proces akreditacije Ureda pučke pravobraniteljice 2019. koji je prema Pariškim principima u tri navrata (2008., 2013. i 2019.) postao nositelj najvišeg statusa A.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije