Zamjenica pučke pravobraniteljice Dijana Kesonja sudjelovala je 8.12.2023. godine na okruglom stolu „Izazovi, problemi i položaj prijavitelja nepravilnosti u Hrvatskoj“ koji je organizirala udruga Pomak.
Iznijela je ovlasti postupanja pučke pravobraniteljice kao tijela nadležnog za vanjsko prijavljivanje nepravilnosti temeljem Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti, osnovne podatke o zaprimljenim obavijestima o unutarnjim i unutarnjim prijavama nepravilnosti, kao i zapažanja o izazovima primjene ovog zakona.
Posebno je istaknula potrebu da se prijaviteljima nepravilnosti omogući besplatna pravna pomoć bez obzira na imovno stanje, s obzirom na to da prijavljuju nepravilnosti koje su od javnog interesa, zbog čega su neki od njih izloženi raznim oblicima osvete. Ukazala je i na potrebu da im se osigura i psihosocijalna pomoć, ukazavši da je u rujnu 2023. godine stupio na snagu Pravilnik o načinu pružanja emocionalne podrške prijaviteljima nepravilnosti, čiju primjenu će pučka pravobraniteljica također pratiti.
Podsjetila je i na preporuke iz Izvješća pučke pravobraniteljice za 2022. godinu. Preporuke se odnose na edukacije sudaca, odvjetnika i povjerljivih osoba i njihovih zamjenika o primjeni Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti, kao i na potrebu da se provede kampanja namijenjena široj javnosti o važnosti prijavljivanja nepravilnosti i načinima zaštite prijavitelja.
Uz zamjenicu Kesonju, panelisti okruglog stola bili su prodekan na Zagrebačkoj školi ekonomije i managementa i član nadzornog odbora Udruge Glas poduzetnika Boris Podobnik, novinar 24 sata Ivan Pandžić, poduzetnik i predsjednik Udruge Glas poduzetnika Hrvoje Bujas, pravnik Ivan Hranj i predsjednica udruge Pomak Adrijana Cvrtila. Raspravu je moderirao novinar Saša Leković.
Udruga je ovaj okrugli stol organizirala povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, a tom prilikom predstavili su i Priručnik za prijavitelje nepravilnosti, koji je objavljen u sklopu projekta „Pomaknimo Hrvatsku – stvorimo poticajno okruženje za zviždače“. Projekt se provodi u okviru EU programa Građani, jednakost, prava, vrijednosti (CERV).
Novosti
- Posjet studentica Pravnog fakulteta
- Konzultacije s pružateljima besplatne pravne pomoći u Dalmaciji
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?