“Što svijet postaje bogatiji, to je više nejednakosti”. Nacionalne institucije za ljudska prava (NHRI) imaju istaknutu ulogu u jačanju dobre uprave i vladavine prava u svojim zemljama. One su važan most koji povezuje vlade, parlamente, pravosuđe i civilno društvo. U mnogim državama koje se trenutno nalaze u krizi – ili su nedavno izašle iz sukoba – napori koje čine nacionalne institucije da se žrtvama kojima su povrijeđena ljudska prava omogući pravedna sudska zaštita i nadoknadi šteta, ključni su za uspostavu pomirenja“, rekao je Visoki povjerenik UN-a za ljudska prava Zeid Ra’ad AL HUSEIN, na 28. Općoj skupštini Međunarodnoga koordinacijskog odbora za nacionalne institucije za ljudska prava, održanoj u Ženevi od 11.-13. ožujka 2015.
Tijekom trodnevnoga zasjedanja održani su godišnji skupovi regionalnih udruženja nacionalnih institucija za Europu, Aziju i Pacifik, Afriku te Sjevernu i Južnu Ameriku, godišnja skupština Međunarodnoga koordinacijskog odbora te više tematskih rasprava i popratnih aktualnih događanja vezanih za stanje ljudskih prava u svijetu. Izdvajamo raspravu o ulozi NHRI u novoj razvojnoj agendi Post 2015, posebice u području ostvarivanja ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava, teme o ljudskopravaškom pristupu u radu institucija pravobranitelja i provođenju ispitnih postupaka te o različitom ustrojstvu i mandatima NHRI u svijetu.
U raspravi o izvješću Međunarodnoga koordinacijskog odbora u protekloj godini istaknuta je povećana vidljivost i aktivno sudjelovanje u radu najviših tijela za ljudska prava UN-a nizom priloga i inicijativa podnesenih Vijeću za ljudska prava kao i tijelima konvencija.
Primjerice, krajem rujna 2014. održan je prvi sastanak s Odborom za prava osoba s invaliditetom i Nacionalnim neovisnim mehanizmom za monitoring (IMM), sukladno čl. 33.2 Konvencije, i dogovoren način neposrednog sudjelovanja nacionalnih institucija u radu ovih tijela.
Drugi značajan uspjeh odnosi se na usvajanje 4. Rezolucije o nacionalnim institucijama za ljudska prava na 27. zasjedanju Vijeća za ljudska prava UN-a koja jamči da nacionalne institucije i pojedinci koji surađuju s njima ne smiju biti izvrgnuti progonima te priznaje važnu ulogu nacionalnih institucija u prevenciji i rješavanju slučajeva represije.
Međunarodno koordinacijsko tijelo nacionalnih institucija podnijelo je Generalnome tajniku UN-a prilog o aktivnom sudjelovanju NHRI u definiranju razvojnih ciljeva u okviru Post 2015 razvojne agende te posebice u njenoj provedbi nakon usvajanja.
Ostvarena je i uspješna suradnja i iskorak ka partnerskim institucijama i organizacijama civilnoga društva.
Na skupu je potpisan memorandum o suradnji između Međunarodnoga koordinacijskog odbora i Međunarodnoga instituta ombudsmana (I.O.I.) u zajedničkom radu na jačanju i uspostavi čvrstih i djelotvornih institucija za zaštitu i promicanje ljudskih prava.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije