Svečanim otvaranjem međunarodne konferencije „Zaštita ljudskih prava i jačanje demokracije u Europi“ 11. svibnja u Hrvatskom saboru obilježeno je 25 godina Zakona o pučkom pravobranitelju.
U svom pozdravnom govoru, pučka pravobraniteljica Lora Vidović okupljene je provela kroz razvoj institucije posljednjih 25 godina i doprinos snaženju demokracije u Hrvatskoj. „Ono što je svih ovih godina nepromijenjeno, a čvrsto vjerujem da tako treba i ostati, jest temelj rada institucije – to su argumenti, ne sankcije; dijalog, ne naredbe; zagovaranje, ne pravno obvezujuće odluke. Autoritet ombudsmana jedna je od odlika društava visoko razvijene demokracije i snažne vladavine prava. S tim na umu, drago mi je što mogu konstatirati kako se naše preporuke i riječi sve glasnije i jasnije čuju, a na njih se sve češće i brže odgovara. Naravno, uz povremene iznimke kojih će uvijek biti i koje zahtijevaju daljnje napore u ostvarivanju konstruktivnog dijaloga“, navela je pravobraniteljica, posebno istaknuvši ulogu suradnje u radu institucije.
Potpredsjednik Hrvatskog sabora akademik Željko Reiner obratio se okupljenima kao posebni izaslanik visokog pokrovitelja konferencije, predsjednika Hrvatskog sabora. Naglasio kako je ova konferencija prvi skup koji se odvija u Velikoj vijećnici, a koji ne organizira Sabor.
Punu podršku neovisnosti rada nacionalnih institucija za ljudska prava iskazao je Visoki povjerenik za ljudska prava UN-a Zeid Ra’ad Al Hussein, u video poruci kojom je i čestitao pučkoj pravobraniteljici na ovoj obljetnici. “Čvrsto vjerujem da institucije za ljudska prava imaju značajnu ulogu u ispunjavaju obveza država u zaštiti ljudskih prava. Nema ničeg apstraktnog u principima ljudskih prava, oni daju detaljne i praktične upute vladama, kako bi im se olakšalo donošenje i provođenje politika za održivi razvoj i očuvanje mira”, istaknuo je Visoki povjerenik Zeid.
Povjerenik za ljudska prava Vijeća Europe Nils Muižnieks u uvodnom je govoru istaknuo kako je prostor u kojem vlada demokracija onaj u kojem zakonodavno i političko okruženje omogućava pluralističku raspravu i građansko sudjelovanje. „U središtu tog okruženja je sloboda izražavanja, posebno sloboda medija, o kojima ovisi ostvarenje cijelog niza drugih prava, a ograničenja ne pogađaju samo medije, već i čitavo društvo“, naglasio je povjerenik Muižnieks.
Powerful speech on strengthening democratic space by @CommissionerHR here in Zagreb chamber of parliament to mark #ombudsmanhr25 pic.twitter.com/GXMHPpv5YG
— Emily Logan (@CC_IHREC) May 11, 2017
Direktor Agencije EU za temeljna prava Michael O’Flaherty, govoreći o činjenici da su ljudska prava zajamčena zakonima, podsjetio je: “Ne radi se o nekom dobrovoljnom kodeksu, ne radi se o švedskom stolu s kojega biramo što želimo, to je zakon i mi trebamo tražiti da se poštuju njegove odredbe”.
We have to use #humanrights law more vigorously in Europe, and demand accountability under that law #CroOmbudsman25 #HRChallenges
— Michael O’Flaherty (@MichaelCJT) May 11, 2017
Program je nastavljen raspravom o ulozi neovisnih institucija za ljudska prava u jačanju demokracije, u kojoj su sudjelovali predsjedavajuća GANHRI-ja i direktorica Instituta za ljudska prava Njemačke Beate Rudolf, predsjednik IOI-a i ombudsman Irske Peter Tyndall, predsjedavajuća Equinet-a i izvršna direktorica Komisije za jednakost Sjeverne Irske Evelyn Collins i član saborskog Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Veljko Kajtazi.
Fotografije s konferencije možete vidjeti ovdje, a snimka prvoga dana je dostupna ovdje.
Sažetak drugog dana konferencije možete pronaći ovdje.
Novosti
- Posjet studentica Pravnog fakulteta
- Konzultacije s pružateljima besplatne pravne pomoći u Dalmaciji
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?