U organizaciji Europske mreže tijela za jednakost (Equinet) i talijanskog ureda za suzbijanje rasne diskriminacije (UNAR), 7. studenog 2024. u Rimu je održana konferencija posvećena suzbijanju diskriminacije u sportu, a sljedećeg dana, 8. studenog, i radionica za članove Equineta. Na njima je sudjelovala i zamjenica pučke pravobraniteljice Dijana Kesonja, uz ostale predstavnike nacionalnih tijela za jednakost, predstavnike sportskih udruženja, sportaše i druge dionike.
Konferencija je naglasila značajnu ulogu sporta upravo u povezivanju i poticanju uključivosti svih skupina profesionalnih i amaterskih sportaša, a govornici iz svijeta sporta kroz osobna iskustva ukazali su na načine kako sport može osnažiti i povezati osobe različitih osobnih i društvenih karakteristika, čime se zbog globalne popularnosti sporta potiče i stvaranje inkluzivnijeg društva.
Isto tako, nacionalna tijela za jednakost iz različitih zemalja predstavili su primjere diskriminacije u sportu kroz primjere iz prakse, a sudionici konferencije zaključili su da je za učinkovito suzbijanje diskriminacije ključno njezino razumijevanje i prepoznavanje, odnosno kako se postojeće predrasude mogu manifestirati u sportu i kako mogu utjecati na pripadnike različitih skupina te kako se mogu suzbiti i ubuduće prevenirati.
Većoj društvenoj inkluzivnosti svakako mogu doprinijeti i sami sportaši, pogotovo sportaši koji su i međunarodno poznati, i to kao pozitivni primjeri s ciljem podizanja svijesti javnosti o jednakosti svih osoba, neovisno o njihovim osobinama, povezanim s nekim od diskriminacijskih osnova. Konačno, i kroz zajedničke sportske aktivnosti na razini lokalne zajednice, može se graditi pozitivan odnos prema pripadnicima različitih skupina i time doprinijeti edukaciji o jednakosti, a time i suzbijanju diskriminacije u društvu.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije