Nakon imenovanja novih članova Savjeta za ljudska prava pučke pravobraniteljice krajem prošle godine, u utorak 31. siječnja 2023. održala se i prva sjednica savjetodavnog tijela pučke pravobraniteljice. Uz pravobraniteljicu Tenu Šimonović Einwalter i zamjenike Dijanu Kesonju, Sašu Rajića i Tatjanu Vlašić, na njoj su sudjelovali i novoimenovani članovi Savjeta Ana Horvat Vuković i Matija Miloš kao predstavnici akademske zajednice, Paulina Arbutina i Rosa Oršuš kao predstavnice nacionalnih manjina, Marija Udiljak i Melisa Skender kao predstavnice medija te Željka Leljak Gracin kao predstavnica civilnog društva, kao i Ivan Novosel, čiji mandat se nastavlja isto kao predstavnika civilnog društva.
Novi članovi Savjeta tom su se prigodom detaljnije upoznali sa zakonodavnim okvirom unutar kojeg institucija djeluje, našim mandatima i nadležnostima, unutarnjem ustrojstvu Ureda pučke pravobraniteljice, djelovanju područnih ureda u Rijeci, Splitu i Osijeku, pripremi Izvješća pučke pravobraniteljice i posebnih izvješća koje podnosimo Hrvatskom saboru, procesima donošenja i izmjena raznih propisa i strategija te cjelokupnom javnom djelovanju.
Na sastanku su dogovoreni i modeli suradnje pučke pravobraniteljice sa članovima Savjeta, koji uz redovne sastanke uključuju rad u grupama na pojedinim temama u području zaštite ljudskih prava i jednakosti ili bilateralnu suradnju.
Inače, Savjet za ljudska prava savjetodavno je tijelo koje pučkoj pravobraniteljici predlaže strateške smjernice u području promicanja ljudskih prava i sloboda te unaprjeđuje suradnju institucije s civilnim društvom, akademskom zajednicom i medijima. Sastaje se najmanje dva puta godišnje, pri čemu, uz navedene zadatke, također raspravlja o analitičkom i istraživačkome radu te predlaže smjernice za jačanje vidljivosti i prepoznatljivosti institucije.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije