UPR je jedinstveni mehanizam u sklopu UN-a, u kojem svaka država ima priliku pokazati napredak u zaštiti i promicanju ljudskih prava
Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter i Kuća ljudskih prava organizirali su 19. listopada 2021. online raspravu o provedbi preporuka upućenih Hrvatskoj u 3. ciklusu Univerzalnoga periodičnoga pregleda (UPR).
Riječ je o jedinstvenom mehanizmu UN-a u kojem su, uz važnu ulogu Vijeća za ljudska prava UN-a, ključne države članice, s obzirom da upravo one upućuju preporuke drugim državama članicama. U sklopu ovog mehanizma, svaka država ima priliku pokazati što je poduzela kako bi poboljšala zaštitu i promociju ljudskih prava na nacionalnoj razini.
Programski direktor Kuće ljudskih prava Zagreb Ivan Novosel je, otvarajući raspravu, istaknuo kako je Hrvatska u posljednjem krugu UPR-a dobila približno 200 preporuka, a tiču se svih skupina ljudskih prava: građanskih, političkih, socijalnih, gospodarskih i kulturnih, kao i unapređenja samoga sustava promicanja i zaštite ljudskih prava.
U svome uvodnome govoru pravobraniteljica Šimonović Einwalter naglasila je kako različiti akteri imaju različite uloge u zaštiti ljudskih prava, pri čemu naša institucija djeluje kao dvostruki most. Tako smo, s jedne strane, most između nacionalnih i međunarodnih sustava promicanja i zaštite ljudskih prava, s obzirom da zakonski okvir našeg rada uključuje poticanje na potpisivanje i ratifikaciju međunarodnih instrumenata u području ljudskih prava, njihovo prenošenje u unutarnji pravni poredak, praćenje provedbe i izvještavanje o napretku i izazovima u provedbi. S druge strane, institucija pučke pravobraniteljica djeluje i kao most koji spaja različite aktere na nacionalnoj razini – Vladu, odnosno tijela državne uprave s organizacijama civilnog društva, zatim Sabor u ulozi njegove opunomoćenice s drugim akterima, a s obzirom da primamo i pritužbe, što nije slučaj kod svih nacionalnih institucija za ljudska prava (NHRI) u Europi, na specifičan način u ove procese uključujemo i glas građana.
Pri tom, naš rad u ulozi jedine nacionalne institucije za ljudska prava u Hrvatskoj, i to sa Statusom A, europski je i međunarodno priznat. Tako su nas druge institucije diljem Europe izabrale za članicu Upravnog odbora Europske mreže nezavisnih institucija za ljudska prava (ENNHRI) i za članicu Globalnog saveza nezavisnih institucija za ljudska prava (GANHRI), gdje predstavljamo europsku regiju.
Tijekom rasprave, govoreći o ulozi saborskog Odbora za ljudska prava u praćenju provedbe UPR preporuka, njegov predsjednik Milorad Pupovac istaknuo je kako redovito prate i raspravljaju o izvješćima o provedbi, kako na redovnim, tako i na tematskim sjednicama. Kao ključne teme od interesa za Odbor naglasio je migracije, govor mržnje, povijesni revizionizam, pitanje osoba nestalih u ratu, suđenja za ratne zločine te sve veće produbljivanje socijalnih i ekonomskih nejednakosti među građanima, koje snažno doprinosi reduciranju svih kategorija prava građana. Međunarodne mehanizme poput UPR-a identificirao je kao važan poligon gdje nacionalne države mogu pronaći priliku za jačanje svoga položaja u međunarodnoj zajednici.
Potpredsjednik Vlade za društvene djelatnosti i ljudska prava Boris Milošević najavio je mogućnost osnivanja Savjeta Vlade za ljudska prava, kao međuresornoga tijela za praćenje stanja ljudskih prava i vezanih izazova na nacionalnoj i na međunarodnoj razini, što je i jedna od preporuka iz godišnjih izvješća pučke pravobraniteljice. Kao važnu ulogu Vlade u implementaciji UPR preporuka naveo je kreiranje i donošenje strateških i policy dokumenata na nacionalnoj razini. Naglasio je i važnost uključivanja svih relevantnih dionika u UPR proces i jačanje institucije pučke pravobraniteljice.
Pravobraniteljica je u završnoj riječi ponovila kako, iako svi prisutni imaju različite uloge i mogu biti percipirani kao protivnici, najviše mogu postići kao saveznici, zbog čega je važno zajednički i uz međusobno poštovanje raditi na zaštiti ljudskih prava i jednakosti u Hrvatskoj. Istaknula je i da će sve teme koje su navedene u preporukama, a koje svakako treba smjestiti u kontekst pandemije bolesti COVID-19 i potresa koji su pogodili Hrvatsku, biti zastupljene i u godišnjem izvješću pučke pravobraniteljice Hrvatskom saboru – suzbijanje diskriminacije, sloboda medija, govor mržnje, migracije, uloga zaštitnika ljudskih prava odnosno civilnog društva, stanje u zatvorima i druge. Osvrćući se na preporuku o jačanju institucije pučke pravobraniteljice, napomenula je kako je ona dana prije potresa u kojem je naš Ured oštećen i označen kao neuporabljiv, zbog čega trenutačno boravimo u prostoru koji nije primjeren zadaćama koje obavljamo, što će biti izazov i u sklopu skorih izmjena Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti.
Posebno je značajno što su se pozivu na raspravu, koju je moderirala zamjenica pučke pravobraniteljice Tatjana Vlašić, odazvali predstavnici svih aktera koji sudjeluju u pripremi nacionalnoga i paralelnih izvješća, kao i provedbi i praćenju implementacije UPR preporuka – predsjednik saborskog Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Milorad Pupovac, potpredsjednik Vlade za društvene djelatnosti i ljudska prava Boris Milošević, predstavnik Zaklade kuća ljudskih prava iz Ženeve Matthew Jones, savjetnica ministra vanjskih i europskih poslova Romana Kuzmanić Oluić, kao i predstavnici veleposlanstava akreditiranih u Hrvatskoj te civilnog sektora, s iskustvom sudjelovanja u UPR procesu – programska voditeljica udruge B.aB.e. Anja Mihajlović i programska voditeljica Centra za mirovne studije Sara Lalić. Sudjelovali su i predstavnici posebnih pravobraniteljstava, s kojima je institucija pučke pravobraniteljice pripremila Alternativno Izvješće u okviru trećeg ciklusa Univerzalnog periodičnog pregleda stanja ljudskih prava (UPR) za Republiku Hrvatsku.
Cijelu raspravu možete pogledati na YouTube kanalu Zaklade kuća ljudskih prava.
Novosti
Svjetski dan socijalne pravde
Komentari na Zakon o strancima
Konferencija „Kažnjavanje siromaštva: Prisilni rad korisnika socijalne pomoći“
Okrugli stol „Obrazovanje – pravo, a ne dar“
Izvještaj o vladavini prava: civilno društvo i sudjelovanje u procesima donošenja odluka
Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta