U organizaciji Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije u Osijeku je 25. listopada 2024. održan okrugli stol posvećen važnosti antikorupcijskih politika u kontekstu funkcioniranja lokalnih i regionalnih razina. U raspravi o ovoj važnoj temi kao jedna od panelistica sudjelovala je i savjetnica pučke pravobraniteljice Nika Morović.
Govoreći o ovlastima neovisnih institucija u prevenciji korupcije na lokalnoj i regionalnoj razini, savjetnica Morović pojasnila je mandate institucije pučke pravobraniteljice s naglaskom na mandat zaštite prijavitelja nepravilnosti, tzv. zviždača koji je u velikoj mjeri povezan s područjem suzbijanja korupcije.
Ukazala je i kako je upravo institucija pučke pravobraniteljice temeljem Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti određena kao vanjsko tijelo za prijavljivanje nepravilnosti, u okviru kojeg mandata zaprima prijave zbog raznih nepravilnosti i nezakonitosti u privatnom i javnom sektoru.
Kao najčešći problem na lokalnoj i regionalnoj razini savjetnica Morović istaknula je nerazumijevanje zakonskih odredbi i koraka koje je potrebno poduzeti s ciljem ostvarivanja učinkovite i zakonom zajamčene zaštite prava.
Zbog toga je institucija pučke pravobraniteljice u više hrvatskih gradova već organizirala niz besplatnih seminara namijenjenih edukaciji povjerljivih osoba poslodavaca i njihovih zamjenika, s ciljem što boljeg razumijevanja prava i obveza u provedbi postupaka unutarnjeg prijavljivanja nepravilnosti i zaštite prijavitelja nepravilnosti.
Osim toga, savjetnica Morović za kraj je istaknula i kako je institucija pučke pravobraniteljice nedavno predstavila i Vodič za prijavitelje nepravilnosti s ciljem pojašnjavanja zakonskog okvira i lakše primjene Zakona, koristan prvenstveno prijaviteljima nepravilnosti, ali i povjerljivim osobama, poslodavcima, odvjetnicima, sucima, pružateljima besplatne pravne pomoći, sindikatima i drugima.
Uz savjetnicu Morović, na događanju su sudjelovali i predstavnici Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, Povjerenika za informiranje, Državnog ureda za reviziju, Državnog izbornog povjerenstva i Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.
Inače, panel u Osijeku namijenjen je stručnoj javnosti iz lokalne i regionalne samouprave i nastavak je serije rasprava na ovu temu s ciljem jačanja svijesti o štetnosti korupcije, nužnosti njezina sprječavanja i suzbijanja, kao i o postojećim kanalima prijavljivanja nepravilnosti i mehanizmima zaštite prijavitelja nepravilnosti. Prije Osijeka slične rasprave već su održane u Varaždinu, Splitu i Rijeci, a u nadolazećem razdoblju održat će se i Zagrebu.
Novosti
- Rasprava o važnosti antikorupcijskih politika
- Direktiva EU o održivom poslovanju – uloga poslovne zajednice u zaštiti ljudskih prava i okoliša
- Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti
- Javni natječaj za prijam u državnu službu na neodređeno vrijeme u Ured pučke pravobraniteljice
- Novi slučaj osuđivanog liječnika: Pravobraniteljica ponovila preporuke Ministarstvu zdravstva
- Besplatan vlak za starije – pozitivna mjera, ali s negativnim posljedicama za starije koji idu na liječenje