Kao institucija nadležna za vanjsko prijavljivanje nepravilnosti, pučki pravobranitelj pridružio se Mreži europskih tijela za zaštitu zviždača (NEIWA) u čijem radu trenutno sudjeluje 21 srodna organizacija iz zemalja članica EU. Osim poticanja suradnje i razmjene znanja i iskustava državnih institucija u ovom području na europskoj razini, jedan od temeljnih ciljeva Mreže je i omogućavanje dosljedne primjene EU Direktive 2019/1937 o zaštiti osoba koje prijavljuju povrede prava Unije, a koja stupa na snagu u prosincu 2021. godine.
Iako je prijavljivanje nepravilnosti, kako u javnom, tako i u privatnom sektoru, u velikoj mjeri prepoznato kao temeljni alat sprječavanja korupcije, u mnogim zemljama, nažalost, još uvijek nije u potpunosti osviještena potreba da se takav način brige za javno dobro istinski podržava i ohrabruje, već se zviždače često stigmatizira uz narušavanje njihovih ljudskih i drugih prava.
Upravo iz tog razloga Direktiva zahtijeva da države članice osiguraju učinkovite, proporcionalne i odvraćajuće sankcije za one poslodavce koji na bilo koji način onemoguće ili otežaju prijavljivanje nepravilnosti od strane svojih zaposlenika, i to narušavanjem njihovih prava, primjerice, pokretanjem stegovnih postupaka ili otkrivanjem identiteta. To se odnosi i na one osobe koje svjesno prijavljuju lažne i neistinite informacije, čime se također zloupotrebljava institut zviždača i narušava borba protiv korupcije.
Usvajanjem Pariške i Rimske deklaracije Mreža je dosad uputila i niz preporuka vezanih za jačanje borbe protiv korupcije i poticanja stvaranja pozitivnih uvjeta za učinkovito prijavljivanje nepravilnosti. Osim određivanja nadležnih tijela opremljenih učinkovitim i konkretnim alatima, njima se, između ostalog, ističe i potreba jačanja unutarnjih kanala prijavljivanja, kao i, u slučaju potrebe, pružanja pravne, financijske ili psihološke potpore svim zviždačima tijekom, ali i nakon podnošenja same prijave, čime bi se u skladu s Direktivom doprinijelo njihovoj boljoj zaštiti.
Prijavljivanje nepravilnosti ključno je u borbi protiv korupcije, a kako bi i ona i zaštita zviždača bili što uspješniji, važno je temeljito se informirati o pravima i obvezama svih uključenih. Pregled najčešćih pitanja i nejasnoća vidljivih kako u pritužbama građana, tako i u kontaktima s povjerljivim osobama, pronađite ovdje.
Novosti
- Posjet studentica Pravnog fakulteta
- Konzultacije s pružateljima besplatne pravne pomoći u Dalmaciji
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?