Pučka pravobraniteljica Lora Vidović sudjelovala je u radu međunarodne konferencije posvećene suzbijanju nezakonitog postupanja policije i suočavanju s izazovima otkrivenim kroz praksu Europskog suda za ljudska prava i ostalih tijela Vijeća Europe, pod čijim se pokroviteljstvom i uz podršku Europske unije, ovo događanje 18. listopada održalo u Budvi.
Na konferenciji, koja je okupila velik broj stručnjaka vezanih za područja pravosuđa, policijskog sustava i ljudskih prava, naglašeno je da je zloupotreba službenih ovlasti policijskih i drugih službenika tijela za održavanje javnog reda i mira apsolutno nedopustiva te da ona u potpunosti mora biti usklađena s Europskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i načinom na koji ju kroz vlastitu sudsku praksu tumači ESLJP. Uz to, korištenje sile mora biti razmjerno cilju kojeg se želi postići, detaljno dokumentirano, kao i eventualne ozljede na štetu osobe prema kojoj je bila primijenjena, a nužno je i redovito educiranje te podizanje svijesti o zakonitoj primjeni ovlasti samih službenika koji njima raspolažu, u skladu s konvencijskim standardima. Isto tako, istrage navoda o nezakonitom korištenju sile i zlostavljanju od strane policijskih službenika nužno moraju biti ažurne i učinkovite, temeljite, uključujući ispitivanje svake mogućnosti postojanja rasnih ili drugih motiva mržnje na štetu žrtve te provođene od strane neovisnih tijela u odnosu na osobe koje se istražuju, uz mogućnost kontrole djelotvornosti, koja može uključivati i sudsku kontrolu.
U ostvarivanju ovog cilja važna je i uloga državnih odvjetnika koji su dužni provesti učinkovitu istragu na temelju svih uvjerljivih navoda o nezakonitoj primjeni ovlasti i zlostavljanju, a pritom je nužno jasno definirati sve istražne radnje, potencijalne izazove te očekivane rezultate i rokove.
Na konferenciji je istaknuta i važna uloga nacionalnih tijela za zaštitu ljudskih prava upravo u sprječavanju izbjegavanja odgovornosti i odgovarajućeg kažnjavanja u slučajevima zloupotrebe službenih ovlasti, s naglaskom na nužno osiguravanje potrebne institucionalne podrške i resursa. Iz tog razloga je važno i da policijski službenici budu u potpunosti i redovito informirani o nadležnostima ombudsmana i pravu na neometan pristup informacijama.
Sudionici na konferenciji istaknuli su da je nulta tolerancija zloupotrebe službenih ovlasti temeljni preduvjet poštovanja ljudskih prava svakog pojedinca, uz stvarnu, a ne samo načelnu, podršku od strane svih državnih institucija i policijske hijerarhije, a kako bi se o ovom pitanju podigla razina javne svijesti u cjelokupnom društvu, potrebna je i sveobuhvatna, temeljita, učinkovita i istinita javna komunikacija.
To je nužno ne samo zbog zaštite pojedinaca, već upravo i zbog zaštite samih policijskih službenika koji se nalaze na prvoj liniji zaštite ljudskih prava svih građana te njihovo zakonito postupanje čini temelj pravne države.
Na Konferenciji je, uz pravobraniteljicu, aktivno sudjelovala i zamjenica glavnog državnog odvjetnika Sani Ljubičić koja je dio vremena za svoje izlaganje prepustila i predstavniku MUP-a Zvonimiru Vrbljaninu, kako bi on mogao predstaviti stajališta MUP-a u odnosu na postupanje policije prema migrantima.
Novosti
- Obavijest o testiranju
- Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
- Sastanak Mreže neovisnih institucija nadležnih za pritužbe na policiju
- Rasprava o važnosti antikorupcijskih politika
- Direktiva EU o održivom poslovanju – uloga poslovne zajednice u zaštiti ljudskih prava i okoliša
- Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti