Zbog nedostatka radne snage, poslodavci se često okreću stranim državljanima u potrazi za zaposlenicima, što će im biti olakšano ukidanjem godišnjih kvota za zapošljavanje stranaca. Upravo je ova izmjena jedna od novina Prijedloga Zakona o strancima, koji će uskoro u drugo čitanje u Hrvatskom saboru, a na koji je pučka pravobraniteljica Lora Vidović uputila niz komentara tijekom javne rasprave. Dio ih je prihvaćen, dok će se o ostalima nastaviti razgovarati, kako je Ministarstvo unutarnjih poslova najavilo na sjednici Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost.
Primjerice, predviđeno je ukidanje mogućnosti žalbe na rješenje kojim se odlučuje o dozvoli za boravak i rad, već će biti potrebno pokrenuti upravni spor. No, stranac tada neće imati pravo ostati u Hrvatskoj do pravomoćnosti rješenja, što dovodi u pitanje njegov pristup sudu, odnosno mogućnost sudjelovanja u sudskom postupku. Isto se odnosi i na osobe kojima se izdaje rješenje o boravku ili privremenom boravku, na koje također više neće biti moguće podnijeti žalbu, već isključivo pokrenuti upravni spor. Zato je potrebno ili dopustiti pravo žalbe, ili omogućiti boravak strancu u Hrvatskoj za vrijeme trajanja spora, što bi bilo moguće ako bi podnošenje upravne tužbe odgađalo izvršenje ili ako bi bilo dozvoljeno da tužba sadrži zahtjev za odgodnim učinkom.
Za izdavanje dozvole za rad i boravak, poslodavci su dužni priložiti i mišljenje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, a u ranijoj fazi javne rasprave, tu obvezu nisu imali samo oni koji su, u trajanju do 90 dana tijekom jedne kalendarske godine, namjeravali zapošljavati u području poljoprivrede. Na prijedlog pravobraniteljice da se ova iznimka proširi i na druge djelatnosti u kojima manjka radnika, to je učinjeno i za šumarstvo, ugostiteljstvo i turizam.
Određeno je i kako će se strancu ukinuti dozvola za boravak i rad ako se zaposli kod drugog poslodavca, za kojeg mu ta dozvola nije izdana. Nažalost, to će se odnositi i na situacije u kojima je radnik promijenio posao iz razloga na koje nije mogao utjecati, poput bolesti poslodavca. Ukazujući na ovaj problem, pravobraniteljica je predložila propisivanje mogućih iznimki, posebice u odnosu na sezonske deficitarne poslove, no Ministarstvo unutarnjih poslova prijedlog nije prihvatilo, iako je propisivanje iznimke Prijedlogom Zakona omogućeno.
Prvotno je predviđeno da Zakon stupi na snagu osam dana od objave u Narodnim novinama, što poslodavcima, službenicima MUP-a, HZZ-a, inspektorima Državnog inspektorata i drugima koji ga trebaju primjenjivati, nije ostavljalo dovoljno vremena za upoznavanje s novim odredbama, a time i za njegovu učinkovitu provedbu. Stoga je njegovo stupanje na snagu pomjereno za 1. siječnja 2021.
Sve komentare pučke pravobraniteljice na Prijedlog Zakona o strancima, kao i odgovore MUP-a, možete pronaći ovdje.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije