Brojke pokazuju da ovaj dugogodišnji problem ne posustaje ni nakon provedene „legalizacije“. Njegovo rješavanje bio bi pokazatelj dobre uprave i njenog funkcioniranja kao servisa građana, kao i važan način zaštite prava na zdrav život.
Rekordan broj pritužbi građana u području graditeljstva i prostornog uređenja, kojih smo lani primili čak 152% više (126) nego godinu ranije (50), pokazuje da veliki broj građana nastavlja graditi bespravno. S druge strane, broj pritužbi pokazuje i da su građani sve svjesniji važnosti ne samo privatnog, nego i javnog, zajedničkog interesa za očuvanje prostora, ali da i dalje postoje mnogi neriješeni sustavni problemi.
Intenzivirati nadzor, povećati kazne, ne dopuštati dovršetak objekta i njegovo useljenje
Jedan od ključnih problema je nedostatak učinkovitog nadzora, pa smo u Izvješću za 2020. Državnom inspektoratu Republike Hrvatske (DIRH) preporučili povećanje broja kontrolnih obilazaka. Primjerice, kada građevinska inspekcija i odradi svoj posao i donese neku mjeru, u većini slučajeva ih se bespravni graditelji ne pridržavaju, a one se često i presporo provode, posebno kada se radi o uklanjanju takvih objekata. To potvrđuju i podaci DIRH-a prema kojima lani nije provedeno čak 780 rješenja o uklanjanju, dok je o trošku prekršitelja uklonjeno 259 objekata. S druge strane, bez dozvola je izgrađeno čak 1066 građevina, dok njih 101 nije bilo u skladu s izdanom dokumentacijom.
Ni postojeće novčane kazne očito nisu zapreka bespravnoj gradnji pa bi ih trebalo povećati kako bi se osobe koje o „gradnji bez papira“ možda tek razmišljaju obeshrabrilo da se uopće i upuste u takav poduhvat. Zato smo Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine preporučili pripremu izmjena Zakona o građenju i njihovo upućivanje u zakonsku proceduru.
Osim toga, DIRH-u smo preporučili i ujednačavanje postupanja građevinskih inspektora kod izlazaka na teren po prijavama građana što nekad čine ubrzo nakon prijave, a nekad ni nakon nekoliko godina, čak i kada se bespravno gradi na pomorskom dobru, kulturno povijesnim cjelinama ili zaštićenim područjima.
Lokalni prostorni planovi često bez podrške stanovnika
Isto tako, jedinicama lokalne samouprave preporučili smo da prije donošenja prostornih planova ili njihovih izmjena, koje uvelike utječu na život cjelokupne zajednice, građanima transparentno i argumentirano obrazlože predložena rješenja. Trenutno su česte situacije da se u javnom savjetovanju bez argumenata odbijaju svi njihovi prijedlozi, mišljenja ili inicijative pa formalno postoje zakoniti planovi protivni volji stanovnika koji žive na tom području, na što smo već upozoravali.
Uprava kao servis građana
Rješavanje problema bespravne gradnje je, prije svega, pokazatelj dobre uprave i njenog funkcioniranja kao servisa građana na različitim razinama, od lokalne do nacionalne, što i je njezina temeljna uloga. Tim više što ovaj problem svakako može negativno utjecati i na kvalitetu života građana u raznim područjima, primjerice, njihovog prava na zdrav život uslijed narušavanja okoliša, čije očuvanje je i među najvišim ustavnim vrednotama.
Novosti
- Posjet studentica Pravnog fakulteta
- Konzultacije s pružateljima besplatne pravne pomoći u Dalmaciji
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?