Europska komisija usvojila je 22. lipnja 2018. Preporuku o standardima tijela za jednakost, čiji je cilj osigurati neovisnost i učinkovitost ovih institucija. Riječ je o pravnom aktu Komisije kojim se postavljaju minimalni standardi u pogledu mandata tijela za jednakost: njihove neovisnosti, učinkovitosti, što uključujući adekvatne resurse i odgovarajuće ovlasti, te nacionalnog institucionalnog okvira za postizanje jednakosti.
Preporuka je ključan korak u stvaranju uvjeta za postizanje punog potencijala ovih tijela, njihov neovisan i učinkovit rad, naglašava Europska mreža tijela za jednakost (Equinet) te poziva države članice da postupaju po preporukama, a Europsku komisiju da osigura nadzor njihove provedbe.
“Diskriminaciji nema mjesta u EU. Moramo se pobrinuti da nacionalna tijela za jednakost budu neovisna, s dostatnim resursima za rad na onome što rade najbolje. Oni su čuvari pravde, osiguravaju građanima jednaka prava i jednake mogućnosti”, izjavila je Věra Jourová, povjerenica Europske komisije za pravosuđe, zaštitu potrošača i ravnopravnost spolova.
Europska unija temelji se na vrijednostima poštivanja ljudskog dostojanstva, slobode, demokracije, jednakosti, vladavine prava i poštivanja ljudskih prava, uključujući prava pripadnika manjina. Jednakost i nediskriminacija su ključni za socijalne težnje Europske unije i vitalni za razvoj boljih društava, istaknuo je Equinet. Navode i kako su posljednjih godina mnoga tijela za jednakost iskusila pokušaje narušavanja njihove neovisnosti te značajnog i nerazmjernog smanjivanja resursa za rad, što je utjecalo na mogućnost dijela njih da postignu svoj puni potencijal. To je u konačnici značilo veliki gubitak za društva u kojemu djeluju, ali ujedno i smanjenje učinkovitosti europske legislative.
Tena Šimonović Einwalter, zamjenica pučke pravobraniteljice i predsjedavajuća Equineta, pozdravila je važnu odluku Europske komisije. „Ova Preporuka bit će osnova za snaženje daljnjeg rada u omogućavanju da europsko zakonodavstvo s područja jednakosti postane stvarnost za građane, štiteći ih od diskriminacije i promičući jednakost u našim društvima“, istaknula je Šimonović Einwalter.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije