Rezultati „Istraživanja o stavovima i razini svijesti o diskriminaciji i pojavnim oblicima diskriminacije“ bit će predstavljeni u ponedjeljak, 11. rujna 2017. u 10:00 sati u Kući Europe (Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj, Ulica Augusta Cesarca 4, Zagreb).
Istraživanje pokazuje kako je petina građana bila diskriminirana barem jednom u posljednjih pet godina, što je manje nego 2012., kada je u takvoj situaciji bila četvrtina. No, i dalje najveći broj njih nije spreman potražiti zaštitu.
Osim osobnih iskustava, istraživanje pokazuje percepciju raširenosti diskriminacije te stereotipa i predrasuda prema određenim društvenim skupinama, kao i stupanj u kojem su građani upoznati s okvirom zaštite.
Uvodno će se okupljenima obratiti pučka pravobraniteljica Lora Vidović, a detalje o rezultatima predstavit će Tena Šimonović Einwalter, zamjenica pravobraniteljice i predstavnica Hrvatske u Europskoj komisiji protiv rasizma i netolerancije (ECRI) Vijeća Europe. O metodologiji istraživanja govorit će Mirna Cvitan iz Ipsosa, agencije koja ga je i provela.
Treće je to istraživanje o diskriminaciji koje je Ured pučke pravobraniteljice do sada proveo, ovoga puta u okviru Programa o pravima, jednakosti i građanstvu Europske komisije, Glavne uprave za pravosuđe i potrošače, kao dio projekta Mjerenje (ne)jednakosti u Hrvatskoj.
Program možete pronaći u privitku.
Program – istraživanje o diskriminaciji, Kuća Europe 11.9.2017. od 10 sati
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije